Institucije, kompanije i druge organizacije širom svijeta davno su prepoznale važnost informatičkih rješenja u ubrzanju svog poslovanja ali i povećanju transparentnosti.
Međutim, to često nije slučaj u BiH gdje se milionska sredstva dijele bez primjene savremenih softvera ili jednostavnih informatičkih sistema.
Primjerice, Federacija BiH ni nakon 22 godine od završetka rata nema jedinstveni registar boraca. To je izazvalo veliko nezadovoljstvo u boračkoj populaciji budući da se tačno ne zna ko je dobio novčanu pomoć, stan ili poslovni prostor, a ko nije dobio ništa.
Ovo je u proteklim danima priznao federalni ministar za pitanja boraca i invalida Salko Bukvarević koji je izjavio da se ova oblast tek treba urediti, budući da je nedavno u oba doma Parlamenta FBiH podržana izmjena zakonske regulative.
U Kantonu Sarajevo svojevremeno je bio operativan informatički sistem koji je spriječavao bilo kakve zloupotrebe, jer se jednostavnim pristupom sistemu utvrđivalo ko je dobio određenu vrstu pomoći, te stoga nije mogao ponovo aplicirati.
Ali ovaj sistem nije operativan još od 2014. godine, što je potvrđeno za portal Fokus.ba u Ministarstvu za boračka pitanja KS.
U razgovoru za naš portal ministar Muharem Fišo naveo je da je server i drugi dio opreme potpuno uništen 2014. godine u građanskim protestima.
“U saradnji sa Zavodom za informatiku i statistiku KS informaciona baza je djelimično osposobljena i u toku je proveđenje daljih aktivnosti na osposobljavanju informacionog sistema”, kazao je Fišo za Fokus.ba.
Ministar je istakao i da Ministarstvo za boračka pitanja KS nema saznanja niti iskustava da je bilo pokušaja zloupotreba dokumenata prilikom ostvarivanja određenih prava,
“Ali se susrećemo sa lažnim izjavama datih pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću”, naveo je Fišo.
Izdvajanja za boračku populaciju u KS iznose preko 20 miliona KM za ovu godinu, što je za milion KM više u odnosu na prethodnu.
Izvor: fokus