Prema podacima Službe za poslove sa strancima, u BiH se trenutno nalazi između 7.000 i 8.000 migranata. Iz ove službe navode da su od tog broja tek 162 osobe zatražile azil u BiH.
Najviše ih je iz Pakistana i to 26,9 posto, zatim iz Afganistana 26,3 posto, Maroka 15 posto, Bangladeša 6,1 posto i Iraka 5,8 posto. Na ostala državljanstva spada 19,9 posto.
Najveći problem jeste da migranti ne posjeduju identifikacione dokumente, zbog čega je otežano njihovo utvrđivanje identiteta. U ovom slučaju u Službi za psolove sa strancima, od njih uzima biometrijske podatke i fotografiše ih, a nakon toga inspektori utvrđuju načine ulaska i boravka u zemlji.
Nadležni organi u Afganistanu nemaju kompjuterizovanu bazu podataka o svojim državljanima kako bi mogli utvrditi identitete, ali da na osnovu dostavljenih otisaka prstiju mogu provjeriti baze samo za osobe koje se vode u bazi počinilaca krivičnih djela. To je još jedan problem s kojim se susrela Služba za poslove sa strancima.
Ambasada Alžira u Rimu, ističe da osobe koje iskažu namjeru za dobrovoljni povratak traži unaprijed kupovinu karte kako bi izdala putni list samo za taj datum. To znači da u slučaju otkazivanja ili promjene termina leta taj putni list postaje nevažeći.