Arhiva

Majke Srebrenice prvi put u Mostaru organizovale šetnju u znak sjećanja na žrtve genocida (FOTO)







Svakog jedanaestog u mjesecu, majke Srebrenice okupljaju se u Tuzli i na ovaj način već godinama traže istinu o počinjenim zločinima. Ovo je prva šetnja organizovana u nekom drugom gradu, a cilj organizator je da se ona održava svakog mjeseca u drugoj sredini.

Jasmin Mešković, predsjednik Saveza logoraša BiH, kazao je kako se ovo dešavanje odvija u herojskom Mostaru koji se branio i odbranio da ne doživi golgotu koju je doživjela Srebrenica.

Foto: R. D./Klix.baFoto: R. D./Klix.ba

 

“Sretan sam što je među nama ovoliki broj djece koja će raditi na kulturi sjećanja, da se više nikada i nikome ne desi agresija i genocid. Danas su nama majke Srebrenice za koje vjerujem da nisu same. Koliko ih Mostarci cijene i koliko poštuju njihovu borci govori ovoliki skup”, kazao je Mešković.

Foto: R. D./Klix.baFoto: R. D./Klix.ba

 

Dodao je kako svi moramo shvatiti da obilježavanje sjećanja na žrtve genocida nije obaveza Srebrenice ili Tuzle, već svih naših sredina i svih ljudi u Bosni i Hercegovini, kao i cijele Evrope.

Foto: R. D./Klix.baFoto: R. D./Klix.ba

 

“Zbog toga smo napravili ovaj iskorak da Mostar danas živi sjećanje na Srebrenicu, sutra će to možda biti Srebrenica, Travnik, Široki Brijeg, svi gradovi u našoj zemlji. Svi oni trebaju prenijeti jasnu poruku da nismo zaboravili genocid i da nikad nećemo dopustiti da se on ponovi zaključio je Mešković.

Jasmin Mešković (Foto: R. D./Klix.ba)Jasmin Mešković (Foto: R. D./Klix.ba)

 

Skupu se obratila i Hajra Ćatić, predsjednica Udruženja Žena Srebrenice, kazavši da joj je posebno drago vidjeti puno mladih na skupu jer je to njena bolna tačka.

Moj sin je imao 26 godina kad je nestao. Posljednji put mi se javio iz Srebrenice 11. jula navečer kazavši kako se mjesto pretvara u najveću klaonicu. Još ga nisam pronašla. Bojim se da ću umrijeti, a da neću dočekati njegov pronalazak“, prisjetila se.

Hajra Ćatić (Foto: R. D./Klix.ba)Hajra Ćatić (Foto: R. D./Klix.ba)

 

Ćatić je kazala i kako je Mostar grad prijatelj iz kojeg svih ovih godina dolazi jasna i jaka podrška nastojanju Srebreničanki da pronađu kosti svojih najmilijih, ali i pravdu za zločin počinjen nad njima.

“Srebrenica je naša duboka rana s kojom živimo i s kojom ćemo umrijeti. Dok sve ostatke naše djece ne pokopamo i nad njima ne postavimo nišane s njihovim imenima, mi majke se nećemo moći smrti”, kazala je Hajra Ćatić.

Foto: R. D./Klix.baFoto: R. D./Klix.ba

 

Nakon šetnje ulicama Mostara povorka se zaputila ka Šehitlucima, a u 15 sati posjetit će Stari most. Mirnu šetnju podržale su i brojne mostarske nevladine, vjerske, obrazovne i kulturne institucije.

Izvor: Klix.ba

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button