Bespravne sječe u šumama predstavljaju jedan od najvećih problema pri provođenju mjera čuvanja i zaštite šumskih resursa. Od januara do juna ove godine Uprava za šumarstvo KS-a je nadležnim sudovima protiv počinilaca bespravne sječe šume podnijela 143 prijave, od toga četiri krivične i 139 prekršajnih prijava za bespravnu sječu i bespravni promet za 815,99 kubnih metara drvne mase.
Rampe
V. d. direktora Uprave Edib Hamzić priznaje da stanje u šumama nije baš najbolje, a kao gorući problem ističe nedostatak čuvara šuma, kao i njihovih kontrolora. Hamzić je upozorio da ne postoji kontrola šuma vikendom, noću i za praznike, zbog čega je apelovao da se zaposli veći broj ljudi, te da se druge institucije angažuju na zaštiti šuma.
– Apelujemo na šumarsku, saobraćajnu inspekciju i policiju jer kada bi se svi ujedinili, imali bismo efikasniju i bolju zaštitu šume. Djelujući sa Sarajevošumama, možemo da uradimo još neke stvari koje se tiču zaštite, da se naprave projekti koji će imati dugoročni cilj u smislu da se naprave i postave rampe i slično, naveo je Hamzić.
Na pitanje kolika je šteta zbog bespravne sječe drveća, Hamzić nije mogao dati precizan podatak.
Male kazne
– Teško je izvršiti procjenu kolika je šteta zbog bespravne sječe šume jer su neki slučajevi registrovani, a neki nisu. Oni koji su uhvaćeni u bespravnoj sječi se procesuiraju, prekršajno i krivično. Međutim, takvi slučajevi se uglavnom kažnjavaju malim kaznama, rekao je Hamzić.
Poseban problem u čuvanju šuma predstavlja što osobe koje vrše bespravnu sječu rade u timovima koristeći vozila koja posjeduju pogon na svim osovinama, kao i mobilne telefone s ciljem obavještavanju o kretanju čuvara šuma. Na taj način prekršioci koordiniraju aktivnosti na bespravnim radnjama koje uobičajeno obavljaju u jutarnjim, kasnim poslijepodnevnim ili noćnim satima, kako u radnim danima, tako i u dane vikenda i praznika.