BiH

Lokalni inkluzivni nisko-karbonski razvoj u Bosni i Hercegovini

Lokalni inkluzivni nisko-karbonski razvoj (LINK) predstavlja ključnu komponentu novog koncepta održivog rasta/razvoja za koji se koristi termin zeleni rast ( Green Growth).

Ovaj koncept razvoja podrazumjeva politike i mjere koje pored što doprinose održivom razvoju na osnovu principa pametnog upravljanja prirodnim i energetskim resursima, zaštite i upravljanja okolišem te upotrebe čiste (obnovljive) energije, istovremeno doprinose socio – ekonomskom razvoju.

Politike zelenog rasta trenutno se razvijaju u Evropskoj uniji pod nazivom EU Green Deal i SAD -u pod nazivom Green New Deal. Radi se o strukturalnoj transformaciji, ne samo ekonomije, a posebno energetske, nego i način na koji živimo i na koji se odnosimo prema prirodi i Zemlji.  Zato se za ovaj proces sveobuhvatne transformacije ekonomije i društva koristi i termin Treća Industrijska Revolucija.

BiH se prema Pariskom klimatskom sporazumu obavezala da u toku 2020. godine dostavi Sekretarijatu UNFCCC inovirane nacionalne ciljeve (NDC) dekarbonizacije do 2030. godine sa vizijom emisije GHG do 2050. godine.

U BiH je trenutno u toku javna rasprava o nacrtu dokumenta “Strategija prilagođavanja na klimatske promjene i niskoemisionog razvoja BiH za period 2020 – 2030.” u kojem je između ostalog predložen plan dekarbonizacije energetskog sektora do 2050. godine.

U skladu sa Strategijom niskoemisionog razvoja u BiH je u toku izrada Nacionalnog Klimatskog i Energetskog Plana koji predstavlja strateški dokument za upravljanje procesom dekarbonizacije. Izrada NECP -a u zemljama ZB, pa i u BiH, se koordinira sa EK preko Energetske zajednice – EnZ. NECP će zamijeniti dosadašnje operativne planove za obnovljivu energiju i enrgetsku efikasnost.

Planiranje energetske tranzicije u FBiH je uključeno kao strateško razvojno opredjeljenje u dokumentu ” Strategija razvoja Federacije Bosne i Hercegovine 2021. – 2027.”, koji je izrađen u skladu sa odredbama Zakona o razvojnom planiranju i upravljanju razvojem u Federaciji BiH.

Green Deal – prilika za ublažavanje posljedica pandemije Corona virusa BiH

Mjere koje BiH vlasti poduzimaju na sanaciji posljedica pandemije po ekonomiji i standard građana u BiH su paušalne, po obimu i obuhvatu nedovoljne i ne daju osnove za optimizam da će se nakon pandemije obezbijediti uslovi za novi ciklus rasta i razvoja. Stoga aktivan pristup i učešće BiH  u mjerama i aktivnostima EU Green Deal – a, njegovo pravilno razumijevanje i prihavatanje postulata na kojima počiva predstavlja jednu realnu šansu da  BiH u jednom realtivno kratkom roku sanira posljedice pandemije i obezbijedi neophodne uslove za održivi i inkluzivan razvoj.

Čitav projekt možete vidjeti  OVDJE.



Možda će Vas zanimati i:

Provjerite također
Close
Back to top button