Lifestyle

LIJEK ZA ĆELAVOST DOSTUPAN JE SVIMA: 5 prirodnih načina koji će pomoći u borbi s ispadanjem kose







Svaka osoba na dnevnoj bazi izgubi oko 100 vlasi kose i to se smatra normalnim. Ako opadanje počne biti veće, a kosa ne nastavi rasti, to može biti veći problem.

Opadanje kose je normalna stvar, no svaki gubitak vlasi koji postaje vidljiv može upućivati na niz problema. Na ćelavost nisu imune ni žene ni mušarci, ali zato postoje različiti lijekovi za ćelavost koje možete koristiti svaki dan.

Opadanje kose može biti povezano s različitim uzrocima

Uzroci ispadanja kose mogu biti razni, a često će ovisiti o načinu života svakog pojedinca. Jedan od glavnih razloga nastanka ćelavosti je genetska predispozicija. Istraživanja koja nisu dokazana tvrde kako je ćelavost nasljedna s majčine strane obitelji. Danas postoje ispitivanja koja vam mogu reći kada ćete točno i na kojim dijelovima glave izgubiti kosu.

Osim genetike, uzrok su i životne promjene. Tako kod žena na gubitak kose mogu utjecati i hormonalne promjene. Pri trudnoći neke žene počnu gubiti više kose ili im se barem stanjuje. Za vrijeme menopauze kod žena gubitak kose je česta pojava. Ako taj gubitak vlasi ima velike razmjere, moguće je da imate problema sa štitnjačom koja je zaslužna upravo za te promjene u tijelu. U slučaju nepravilnog rada štitnjače može se raditi o hipotireozi koji će uzrokovati ometanje ciklusa rasta dlaka i stavljanja folikula u stanje mirovanja. Reguliranje rada štitnjače može biti pravi lijek za ćelavost.

Kod muškaraca i žena razlog ćelavosti može biti i uzimanje nekih lijekova. Najčešće lijekovi za artritis, tumore, visoki tlak i kardiovaskularne bolesti kao posljedicu imaju slabljenje folikula dlaka i ćelavljenje.

U svakodnevnu prehranu dobro je unijeti optimalnu razinu proteina, ugljikohidrata, masti i vitamina. Međutim, prevelika razina vitamina A u tijelu može uzrokovati opadanje kose, dok optimalna razina pospješuje njen rast i očuvanje. Vitamini B, C, kao i kolagen potrebni su i nužni za zdravu kosu i nokte.

Iako zvuči bizarno, količina stresa izrazito je povezana s opadanjem ili snagom kose. Tijelo će reagirati na sve što se događa u vašem životu, pa je reakcija moguća i na vašem vlasištu.

Prirodni lijek za ćelavost

Prije uzimanja dodataka prehrani i suplemenata, preporučamo da pokušate prirodan način kao lijek za ćelavost. 

1. Maska od maslinova ulja, cimeta i meda

Ovaj recept od cimeta i meda ojačati će kosu i smanjiti njeno opadanje. Pomiješajte u jednoj zdjelici žlicu maslinova ulja, žlicu meda i žličicu cimeta u prahu. Dobro je izmješajte i nanesite na tjeme. Za vrijeme nanošenja blago prstima masirajte korijen kose. Ostavite da djeluje na glavi 15 minuta pa operite kosu mlakom vodom. Na ovaj način ojačati ćete folikulu dlake. Osim sprječavanja ispadanja kose, cimet se može koristiti i kao prirodno sredstvo za posvjetljivanje smeđe kose.

2. Ulje jojobe

Ulje jojobe je zlatne boje, a sadrži vitamine E i B uz minerale. U njemu se nalazi i cink koji je odličan u borbi protiv upala uzrokovanim gljivicama i bakterijama. Ovo ulje pomoći će bržem i boljem rastu kose. Natrljajte malu količinu prije pranja kose.

3. Maska za ubrzani rast kose

Kako bi ojačali kosu i ubrzali rast kose, na nju trebate nanositi hranjive sastojke koji su joj potrebni. Jedna od najpopularnijih maski za ubrzani rast puna je vitamina B. Pomiješajte jedan žutanjak, žlicu čičkovog ulja, žlicu ricinusovog ulja i žlicu aloe vere. Ovu smjesu lagano umasirajte u korijen kose i onda na to stavite kapu za tuširanje ili plastičnu vrećicu. Kako bi održali toplinu, na to položite i topli ručnik ili ugrijanu kapu. Tako držite barem 30 minuta, a najbolje 60 minuta. Nakon toga isperite kosu blagim šamponom i mlakom vodom. Ovu masku možete nanositi jednom tjedno u periodu od 2 mjeseca i zasigurno ćete vidjeti rezultate.

4. Ricinusovo ulje kao ultimativni lijek

Ricinusovo ulje na korijenu i vrhovima kose redovnim korištenjem može popraviti sva oštećenja koja ste izazvali kemijskim putem. Nakon previše sušenja ili bojanja kose, ovo je pravi lijek. Prije nanošenja na vrhove neka vam kosa bude barem vlažna i nanosite ga u malim količinama. Ako ga nanosite prije sušenja kose, nije ga potrebno ispirati. Ako ga stavljate na tjeme, isto ga stavljajte u manjim količinama, pa nakon toga omotajte toplim ručnikom i pustite da tako stoji barem sat vremena. Nakon toga isperite. Ricinusovo ulje kao lijek za ćelavost koristi se od davnina. Ono potiče rast kose i to čak na mjestima na kojima kosa prije nije rasla.

5. Ulja, vitamini i kopriva

Hranjive sastojke koji su potrebni vašoj kosi najčešće ćete pronaći u djevičanskim uljima, a najpoznatiji su kokosovo, ricinusovo i čičkovo ulje koje će kosu učiniti ljepšom i mekanijom. Biljni preparat za kosu koji će pomoći kao lijek za ćelavost je i kopriva. Za bolji rast kose pomiješajte 50 ml ricinusovog ulja, 100 ml pantenola, 1 bočica AD vitamina koje možete kupiti u ljekarni, 750 ml šampona od koprive na biljnoj bazi i 30 ml kapi od koprive. Priprema je jednostavna, a izgleda tako da sve sastojke pomiješate u 750ml šampona od koprive. Ovaj šampon možete koristiti za svako pranje kose, samo je bitno da ga dobro umasirate u vlasište. Koristite ga tako da malo duže ostaje na kosi, barem 5 minuta, pa ga tada isperite mlakom vodom.

Dodatni savjeti za očuvanje kose

Kako se ne bi suočili sa ćelavošću, postoje neke stvari koje možete početi i koje trebate prestati raditi:

  • ne perite kosu jakim šamponima

  • ne perite kosu svakog dana

  • ako imate dugu kosu nemojte ju uvijek nositi zavezanu

  • koristite prirodne preparate za njegu kose

  • svakodnevno masirajte vlasište kako bi poboljšali krvotok

  • koristite šampone i silikone za kosu koji su namijenjeni isključivo vašem tipu kose

  • često perite četku za češljanje kose

  • ne češljajte kosu dok je mokra

Izvor: Net.hr

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button