Lider izraelske opozicije Yair Lapid kazao je kako je 12.000 izraelskih vojnika ranjeno ili poginulo od početka izraelskog rata u Pojasu Gaze, koji se kasnije proširio na Zapadnu obalu i sjevernu granicu s Libanom.
“11 hiljada vojnika je ranjeno, a 890 ih je poginulo,” izjavio je Lapid za izraelski Kanal 12.
Istakao je da će broj poginulih i ranjenih vojnika u izraelskoj vojsci nastaviti rasti ako aktuelna vlada na čelu s premijerom Benjaminom Netanyahuom “ne poduzme ništa.”
“Ne može se reći da se ovo nije dogodilo. Ne može se ignorisati da je 11.000 vojnika ranjeno, a 890 ih je poginulo,” rekao je Lapid.
Prema podacima Quds News Network-a, Lapid je naglasio da vojska prikriva stvarni broj žrtava, rekavši: “Postoje granice koliko se može prihvatiti alternative činjenicama,” dodajući da su podaci koje je iznio “tačni.”
Lapid je također naglasio: “Ako sumnjate u ove podatke, trebate posjetiti bolnice: Tel HaShomer, Ichilov, Rambam.”
U drugom kontekstu, Lapid je kritikovao vladu zbog “promocije zakona o izbjegavanju” dok su izraelske vojnikinje još uvijek u zarobljeništvu u Pojasu Gaze.
Israel hiding its casualties?
Israel's opposition leader Yair Lapid says since October 7, 2023, “11,000 soldiers have been injured, and 890 killed.”
Lapid also says the IDF is “concealing” true casualty figures, asserting that “there are limits to how much we accept… pic.twitter.com/Y7irSjhiVR
— Clash Report (@clashreport) October 29, 2024
“S jednom rukom premijer Benjamin Netanyahu šalje vojnike da se bore i prežive na bojnom polju radi odbrane domovine, a s drugom rukom podmićuje koalicione partnere, kako bi politički preživio,” poručuje Lapid.
Najavio je i borbu protiv toga.
“Nikada nije bilo niti će biti takve sramote u historiji Izraela. Tako očita diskriminacija između krvi i krvi. Ova sramota mora biti zaustavljena. Borićemo se protiv ovog sramnog zakona u ime boraca, u ime rezervista, u ime ranjenih i poginulih, u ime onih koji vole ovu zemlju,” rekao je Lapid.
Izraelska vojska nastavlja s ofanzivom na Pojas Gaze od prekograničnog napada palestinske grupe Hamas u oktobru prošle godine, uprkos rezoluciji Vijeća sigurnosti UN-a koja zahtijeva trenutni prekid vatre.
Prema lokalnim zdravstvenim vlastima, više od 43,000 ljudi je poginulo, uglavnom žena i djece, a preko 101,100 drugih je povrijeđeno.
Izraelski napadi su raselili skoro cijelo stanovništvo teritorije, uz nastavak blokade koja je dovela do ozbiljnog nedostatka hrane, pitke vode i lijekova.
Izrael se također suočava sa slučajem genocida pred Međunarodnim sudom pravde zbog svojih postupaka u Gazi.