Vijesti

Leptospiroza stigla u BiH – upozorenje ljekara i savjeti za prevenciju

ZARAZNA BOLEST

U Bosni i Hercegovini su zabilježeni prvi slučajevi leptospiroze ove godine, zarazne bolesti koju prenose glodari, najčešće putem zagađene vode ili tla.

 

Možda će Vas zanimati i:

Prema dostupnim informacijama, nekoliko pacijenata sa sličnim simptomima javilo se službama hitne medicinske pomoći u Sarajevu. Nakon pregleda upućeni su na laboratorijsku dijagnostiku, a oni kod kojih su nalazi potvrđeni smješteni su na odjeljenje infektivne njege.

Iako je leptospiroza u našoj zemlji relativno rijetka, može izazvati ozbiljne zdravstvene komplikacije ako se ne prepozna i ne liječi na vrijeme.

Kako bi građani bili bolje upoznati s ovom bolešću i njenom opasnošću, danas je u Zavodu za javno zdravstvo Kantona Sarajevo zakazana konferencija za medije na kojoj će javnost dobiti dodatne informacije.

Iz Zavoda su u proteklim danima upozorili građane, posebno one koji žive u ruralnim područjima ili rade u poljoprivredi, da obrate pažnju na simptome i pridržavaju se preventivnih mjera.

“Prisustvo glodara u domu može biti neugodno i opasno po zdravlje ljudi, ali dobra vijest je da se pravilnom higijenom može uspješno spriječiti njihovo prisustvo. Prevencija je ključ u sprečavanju svih bolesti, uključujući one koje glodari prenose – leptospirozu, hemoragičnu groznicu, brucelozu, tularemiju, trihinelozu i druge,” istakli su iz Zavoda.

Prvi korak u sprečavanju pojave glodara je redovno održavanje čistoće u domu i podrumskim prostorijama.

“Glodari traže hranu i sklonište. Zato je važno ukloniti sve što ih može privući, kako unutar doma tako i u podrumskim prostorijama,” naglasili su.

Glodari se najčešće pojavljuju u prljavim i zapuštenim prostorima, jer tamo lakše nalaze hranu, vodu i skrovišta. Ostaci hrane, mrvice, otvorene vreće i neuredne ostave idealan su mamac za njih. Također, nered otežava pravovremeno uočavanje tragova njihove prisutnosti – izmeta, oštećenja ili tragova na materijalima, što im omogućava da se neprimjetno razmnože.

“Održavanjem prostora čistim, ne samo da im uskraćujemo resurse za preživljavanje, već i odmah primjećujemo promjene i možemo pravovremeno reagovati. Čist i suh prostor bez viška stvari i pukotina u zidovima otežava glodarima da se nastane,” navode stručnjaci.

Leptospiroza u početnoj fazi može podsjećati na gripu. Prvi simptomi se javljaju iznenada, nekoliko dana nakon izlaganja bakteriji, a uključuju visoku temperaturu, glavobolju, bolove u mišićima – naročito u području listova, zimicu, mučninu, povraćanje, proljev i crvenilo očiju.

Ukoliko imate neki od ovih simptoma, preporučuje se da se što prije javite ljekaru radi isključivanja sumnje ili, ukoliko je u pitanju leptospiroza, dobijete pravovremeno i adekvatno liječenje.

Možda će Vas zanimati i: