Super Žene

Lejla Vuković: U politici uvijek ima onih koji će sabotirati vaš rad, ali je više onih koji će podržati ženu




Prije nekoliko dana smo se hvalili našom SUPER ŽENOM Lejlom Vuković i njenim potezom da pokrene inicijativu za izmjenu Ustava Tuzlanskog kantona i to člana koji definiše ko može biti i na koji se način biraju predsjednik i zamjenici predsjednika Skupštine. U članu 19a se to pitanje definiše, ali se pri tome u obzir uzima samo konstitutivnost naroda, a u potpunosti zanemaruje rodna ravnopravnost.

Ugostili smo Lejlu u studiju Kameleon radija i razgovarali s njom o događajima koji su obilježili proteklu sedmicu u Skupštini Tuzlanskog kantona.

Nedopustivo je da Zakon određuje da se pri izboru predsjednika i potpredsjednika Skupštine obraća pažnja samo na konstitutivnost naroda, ali ne i na rodnu ravnopravnost. Zato sam predložila da se mijenja zakon, pa bi već u narednom mandatu mogli vidjeti ženu na nekom od ta dva mjesta u Skupštini TK“, objasnila je Vuković svoje razloge.

Prije 6 godina, kada sam se počela baviti politikom, žene su bile tu da zadovolje formu i bave se nekim sporednim stvarima, kao što su organizacije akcija, predavanja i sl., ali se nisu mnogo pitale kada je u pitanju kreiranje važnih politika i donošenje velikih odluka. Danas je to znatno drugačije. Žene su uspjele da nametnu svoj stav. Evo negdje se isplatila ženska tvrdoglavost“, sa zadovoljnim osmijehom na licu uporedila je Lejla stanje u politici sa onim kada je ona zaplivala političkim vodama i dodala da “uvijek ima onih koji će sabotirati vaš rad, ali više je onih koji će vas iskreno podržati”.

Ovo nije prvi veliki korak Lejle Vuković u borbi za prava žena u TK. Još prošle godine je podnijela inicijativu za izmjene u budžetu u korist porodilja, odnosno za ponovni početak isplaćivanja porodiljske naknade. Zahvaljujući njenom prijedlogu, nezaposlene majke porodilje imaju jednokratnu novčanu naknadu od 160 KM. Budući da je krenula s praksom “jedna godina mandata – jedna zakonska izmjena”, pitali smo je šta bi sve ona promijenila u BiH kada su u pitanju prava žena.

Nisam feministkinja, ali čvrsto vjerujem da žena treba da bude ravnopravna s muškarcima, prvenstveno u poslovnom svijetu. Osim toga, obzirom na stanje u državi i pad nataliteta, zakone treba izregulisati tako da mame bar dvije godine provedu sa svojim mališanima, prije povratka na radno mjesto, sa svim prihodima koji im pripadaju. Imati bebu nije ni malo jeftino, a naša djeca zaslužuju najbolje. Država je dužna da se pobrine za to“, objasnila je.

Hvala Lejli u ime svih žena, što u svijetu politike, još uvijek dominantno muškom svijetu, krči put svim jakim i voljnim ženama da prave promjene, i između ostalog, bore se za ženska prava.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button