Lifestyle

Laži u koje odavno vjerujemo: “Zdrave” navike koje nas ustvari goje










Važnost mršavljenja se nikad ne povezuje sa boljim izgledom, već sa boljim zdravljem. Ali, istina je da kad smršate dobijate obje stvari.

Ipak, skloni smo tome da vjerujemo svemu što vidimo, bez konsultacija sa stručnjacima, a to može loše uticati na naše zdravstveno stanje i kilažu. Naprimjer, možda vam i nije toliko poznato, ali postojao je period historije kada se vjerovalo da su i cigarete jako zdrave.

Neki “stručnjaci” su takođe ignorisali da je šećer štetan. Zato je potrebno reći: Neke nekad povjerene “zdrave” navike su se sve osim zdrave.

5 “zdravih” navika koje čine da se mnogo gojite:

1. Zamjena šećera sa vještačkim zaslađivačima

Dok dokazi i dalje osporavaju šećer kao zdravu namirnicu, potrošači traže načine kako da svoje poslastice učine “zdravim”. Da bi zadovoljili potražnju, proizvođači hrane stvaraju hranu bez šećera, sa vještačkim zaslađivačima. Zapravo, ti zaslađivači mogu imati suprotan efekat na vaša crijeva.

Mnogi vještački zaslađivači izazivaju pojačano lučenje insulina. Kada proizvođači izuzimaju šećer iz proizvoda, oni često dodaju i loša ulja, poput palminog ulja, kako bi nadoknadili ukus. Također, koriste i šećerne alkohole, koji mogu imati laksativan efekat ako ih se suviše unese u organizam.

2. Flaširana voda

Svi znaju koliko je važno ostati hidriran, zbog čega često vučemo plastične flašice vode sa sobom. Iako smo zahvalni na dobijanju dnevne doze vode, trebalo bi da ozbiljno razmislimo o zamjeni ovih plastičnih flaša. Bisfenol A, obično nazvan BPA, (koji se nalazi u flaširanoj vodi) može negativno uticati na plodnost i kod muškaraca i žena, a također je povezan sa gojaznošću. Plastika takođe može sadržati brojne mikrobe koji loše tiču na zdravlje.

3. Svakodnevno vježbanje

Odlično je što ste toliko posvećeni svom tijelu, ali ako trošite svo svoje slobodno vrijeme na vježbanje, ne dajete dovoljno vremena svom tijelu da se oporavi i obnovi, što može povećati rizik od povreda i otežati vaš napredak. Da biste osigurali da se vaše tijelo obnavlja, ostavite dovoljno vremena za odmaranje i relaksiranje.

4. Čuvajte kalorije za kasnije

Ako redovno “štedite” dnevne kalorije jer planirate da popijete piće ili pojedete veći obrok kasnije, svom tijelu nanosite više štete nego dobra. Razlog za to je teško održavanje dobre navike u ishrani i kontrola porcija kada ste gladni. Da biste izbjegli prejedanje, jedite redovnije. Ako pijete alkohol, ograničite se na najviše dva pića kako biste uštedjeli na kalorijama.

5. Jedite pogrešnu ribu

Kada su u pitanju obroci za mršavljenje, ništa nije zdravije od lijepog komada ribe, zar ne? Pa, to je možda bilo istina prije 100 godina, ali danas to nije uvijek slučaj. Dok piletina može biti besprekoran izvor proteina i omega-3 masnih kiselina koje čuvaju srce, određene sorte ribe i njihovi preparati vam mogu narušiti zdravlje stomaka. Naprimjer, losos koji je uzgajan u ribnjaku. Iako divlji losos ima mnogo omega-3 masnih kiselina, losos koji je uzgajan u ribnjaku ima više omega-6 kiselina koje su štetne po zdravlje.

IZVOR: telegraf.rs



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button