Lifestyle

Konfliktan odnos između snahe i svekrve i šta to zapravo predstavlja

Odnos svekrve i snahe je najkritičniji odnos u bilo kojem porodičnom sustavu. Kad se svekrva i snaha ne slažu, rezultirajuća napetost utječe na sve u obitelji. Bilo da je riječ o svekru, mužu/sinu, snahi, zetu, snahi ili djeci / unucima, to utječe na svakog člana obitelji.

Mnogi često osjećaju potrebu zauzimanja strane – bilo otvoreno ili mirnije, suptilnije. Bez obzira, niko nije imun na ono što se događa u ovoj vezi. Evo zašto:

Kad se svekrva i snaja ne slažu:

• Svekar vidi kako njegova supruga tuguje;

• Kćerka više nego vjerojatno je čula za svađu od svoje majke. To ne samo da može utjecati na njen odnos sa snahom, već ima utjecaja i na brata.

• Ostale snahe (supruge ostalih sinova) često počinju se suosjećati, jer kada se jedna snaha ne slaže sa svekrvom, onda one nastoje pokušati vezati se s ostalim snahama, jer se osjećaju jačim.

• Muževi možda pokušavaju ostati izvan svađe između svoje žene i majke, ali često se na kraju moraju miješaju kako bi se izbjegao možda fizički konflikt. Čak se u najkritičnijim situacijama zna desiti da muž zaista mora birati stranu, pa se onda čitava obitelj raspadne zbog glupih konfikata.

• Djeca/unuci su izloženi utjecaju jer vole svoju mamu i vole svoju baku. (Sjetite se da djeca vide bake i djedove drugačije od vas – to je njihova baka. Njihov odnos obično nije sličan odnosu koji imate s njom.) Djeca / unuci ne razumiju probleme s kojima se vi suočavate; oni samo primjećuju ponašanje koje vas oboje prikazuje, što može biti zbunjujuće. Oni također uče – i od bake i od majke – načinu postupanja s ljudima koji su bitni za kasnije.

Bez obzira koji je povod svađi između svekrva i snahe, svi u obitelji će znajti za to. Nažalost, svaki član obitelji situaciju vidi iz vlastite perspektive – što znači da donosi svoju ličnu historiju i emocionalnu težinu. Zbog toga je teško da bilo koji od njih ostane neutralan. Ovi drugi zakonski odnosi postaju obojeni onim što rade i kažu svekrva i snaha, što jamči da će cijela obitelj biti prilično dobro uznemirena!

Dakle, ako je ovo tipičan (pa čak i neizbježan) ishod kada se svekrva i snaha bore, je li uopće moguće riješiti ovaj nered? Pa da, jeste. I očito, rješenje započinje sa svekrvom i snahom. Evo nekoliko koraka koje mogu poduzeti kako bi poboljšali ishod:

1. Prepoznajte da se to događa ili da se to vrlo dobro može dogoditi. Priznajte da postupci imaju posljedice – kao i ne poduzimanje akcija – i za vas i za ostale u obitelji.

2. Odmaknite se, duboko udahnite i pošteno pogledajte širu sliku.

3. Zapitajte se, je li zaista tako želite da stvari budu u vašoj obitelji? Želite li zaista da vas obitelj vidi kao negativca ili žrtvu?

4. Što mogu učiniti da stvari krenu nabolje – za sve vas?

Niko ne želi vjerovati da izravno ili neizravno utiču druge ljude, posebno ljude do kojih im je stalo. Nažalost, upravo to rade kada uvećavaju napetost između sebe i svojih članova obitelji. Koliko god možda bili nenamjerni, na kraju povređuju ostale članove obitelji koji ih vole.

ZRazmislite malo. Bez obzira smatrate li da problemi uzrokuju svekrva ili snaha, sjetite se da ste i vi ti koji imate moć preokrenuti stvari na bolje.

Možda će Vas zanimati i: