Odbijanje predstavnika SDA i DF-a da dođu na sastanak u vezi sa izmjenama izbornog zakona komentarisao je šef bh. diplomatije Elmedin Konaković. Nije iznenađen, kaže.
“Kada bi ovi ljudi istinski razmišljali, ne samo o BiH, nego i njenim građanima, ne samo da postoji teoretska, postoji i formalna šansa da mi u ponedjeljak sjednemo i otklonimo to na jedan od načina koji sam već slušao da su i predlagale ove stranke koje, evo, neke neće, neke hoće doći, odazvaće se. Jednostavno je, mi hoćemo da pokažemo da postoji više nego dobra volja s naše strane, da se riješi osnovno pitanje kad je riječ o izbornom zakonodavstvu. To je uklanjanje onih famoznih prepreka i diskriminacija – uklanjanje etničkog prefiksa ultimativnog i na neki drugi način organizovanje procesa samih izbora,” kaže Konaković.
Dodaje da ga nije iznenadila potvrda iz DF-a i SDA da neće doći.
“Hoću da vas podsjetim, povukli smo jednu paralelu – kada smo mi dobili poziv za Neum, kao stranka, procijenili smo da je to vjerovatno, neka politička šteta. Mogli smo ostati kući, puno je lakše bilo ostati i govoriti “e, vidiš kako ovi ništa ne rade”, ali smo odlučili otići u Neum i pokušamo pomoći da se nađu neka rješenja, pa čak i da platimo neku političku cijenu. Njima su na prvom mjestu njihove stranke i to gledaju samo kroz prizmu potencijalnih izbora, sitnih šićarskih stranačkih interesa, tako da tu državotvornosti nema. Nisam iznenađen,” izjavio je danas Konaković.
Konaković podsjeća da su u vezi s ovim pitanjem Dodik, Komšić i Izetbegović reagovali slično.
“Vidio sam neku njihovu usklađenost, kao i kod Ustavnog suda i nekih drugih pitanja. Dodik je nešto problematizovao, čini mi se, nema razloga. Neka dođe da razgovaramo o izmjenama Ustava. S druge strane i tokom pregovora o ustavnih reformi, stranke iz Republike Srpske su bile prilično korektne i sve do jedne su za to da se briše etnički prefiks u kojem bi se reklo da se bira jedan član Predsjedništva iz RS, tačka. Bio sam na sastancima i s Dodikom, Borenovićem, Šarovićem, još nekoliko aktera je bilo spremno na ovu vrstu izmjene i to je jedna dobra stvar. Neka dođu, neka ponove svoje stavove, ili neka kažu neke druge, eventualno, ako su promijenili svoje mišljenje,” ocjenjuje Konaković.
“SDP je poslao u naše ime te pozive formalno, oni će dobiti do petka i sastav delegacija, onih koje trebaju da dođu. Mi ćemo ozbiljno i dogovorno doći u ponedjeljak sa svojim timovima u Parlamentarnu skupštinu BiH, razgovarati o mogućim rješenjima, tražićemo rješenja sve dok postoji promil šanse da se ona desi,” kaže Konaković u vezi predstojećeg sastanka.
Konaković o novom, navodnom prijedlogu Čovića
Za novi, navodni prijedlog Dragana Čovića u vezi sa izborom dva člana Predsjedništva iz FBiH, formulacija bude predstavnik Bošnjaka i ostalih, predstavnik Hrvata i ostalih, Konaković kaže da nije vidio taj dokument.
“Govorili smo o onom dokumentu koji je HDZ nama proslijedio i to je njihov prijedlog. Način izbora člana Predsjedništva, pet kantona – ako nije u pet, u tri je, ako nije u tri, u dva… Nešto što je na tragu njihovih “Neumskih pregovora” o kojima smo razgovarali. Ali, hoću da ponovim. Ta rješenja je moguće naći samo u sklopu cjelokupne izborne reforme jer svaka od strana nešto traži. Mi tražimo brisanje etničkog prefiksa ultimativno,” jasan je šef bh. diplomatije.
O Ustavnom sudu BiH: Nismo spremni razgovarati o brzim rješenjima, o dugoročnim jesmo
Kada je riječ o odlasku stranih sudija iz Ustavnog suda BiH, ministar inostranih poslova komentarisao je da su po tom pitanju stavovi jasni.
“Treba razgovarati, treba tražiti rješenja. Treba ići u pravcu rješavanja ovog pitanja, pa i na način da nikada i nigdje više stranci ništa ne odlučuju. Ali, ponoviću još jednom. Upravo oni koji traže da stranci u BiH ne odlučuju, povlače poteze koji tjeraju strance da odlučuju. A dok je tako, u takvom ambijentu, ne može se napraviti neka vrsta dogovora,” stava je Konaković i dodaje da je Ustavni sud garant opstanka BiH.
“Dok Milorad Dodik priča o secesiji, svakodnevno, čak je i najavljuje… Zna on da je to institucija koja spasava, u pravnom smislu, bilo kakav pokušaj i vodi ga u potpunu administrativnu i svaku drugu izolaciju. U takvom ambijentu nismo spremni razgovarati o brzim rješenjima, o dugoročnim jesmo,” konstatuje Konaković.