BiH

KOMŠIĆEV DF NE ŽALI ZA KREDITOM MMF-a: “Vlast je pristala na sve samo da dobije novac”!




Za razliku od mnogih drugih političara i ekonomista koji misle da je aktuelna vlast dogovorila do sada najbolji aranžman s MMF-om, Demokratska fronta Željka Komšića smatra da je riječ o aranžmanu u kome nema ništa dobrog i da je jedino dobro to što Zvizdić i Novalić u posljednji tren ipak nisu potpisali Pismo namjera!

Veliki je broj mjera na koje se vladajući SDA-SBB-HDZ-SDS-SNSD obavezuju a koje će voditi ka daljem uništavanju domaće proizvodnje, smanjenju broja zaposlenih u realnom sektoru i daljem slabljenju kupovne moći građana naše zemlje, saopćeno je iz Demokratske fronte.

Možda će Vas zanimati i:

”Osvrnućemo se samo na neke od mjera koje su prihvatile vlasti u BIH u Pismu namjere MMF-u i na koje se građani naše zemlje trebaju pripremiti i to isključivo zbog pohlepe vladajućih, koji su sposobni novac obezbijediti samo kroz nova kreditna zaduženja.

Prihvaćena je prodaja preduzeća u vlasništvu države, prvo onih sa manjinskim vlasničkim udjelom kao što su Sarajevo osiguranje, Bosnalijek, Aluminij i druga, a u sljedećoj fazi ona sa većinskim udijelom kao BH Telecom i HT Eronet.

Ide se u smanjenje poticaja poljoprivrednim proizvođačima, ukidanja svih olakšica za izvozno orijentirana preduzeća, uvode se nove akcize na gorivo, uključujući autoplin, bio gorivo i lož ulje u iznosu od 15 feninga.

Ovo će dovesti do povećanja cijena osnovnih životnih namirnica i predstavljati će ogroman udar na građane. Do septembra 2016. se uvode i nove akcize na alkohol što će dodatno dotući proizvođače piva i vina iz BiH. Vlast u svrhu konsolidacije sistema penzijskog osiguranja povećava efektivnu dob za penzionisanje i proširuje osnovicu za obračun doprinosa što znači da će se u penziju ići kasnije i da ćemo dobiti nove poreze na platu.

Kada je riječ o boračkoj populaciji u FBiH, vladajući SDA-SBB-HDZ su se obavezali da će do kraja sljedeće godine izvršiti potpunu reviziju i da će u svom mandatnom periodu zaustaviti sve moguće dopune zakona koji reguliraju boračka davanja. Također vladajuća koalicija se obavezala da neće poduzimati nikakve akcije koje bi mogle ugroziti finansijsku stabilnost.

Prevedeno, ovo znači da neće ugroziti interese stranih banaka u BiH, i tu kažu da odustaju od nametanja konverzije bilo kojih zajmova u stranoj valuti u domaću valutu, da će CBBiH dopustiti bankama da ne ispunjavaju zahtjeve za obaveznim rezervama, da će UIO BiH izdati pojašnjenje da prodaja nekvalitetnih kredita od strane banaka ne podliježe PDV-u!

Dok se na ovaj način još više jačaju velike strane banke sa druge strane se prihvata da se ograniči djelovanje entitetskih razvojnih banaka i to na način da se prihvati totalno ukidanje kreditiranja privatnog sektora od strane razvojnih banaka. Ovime su privatna preduzeća osuđena na nepovoljne kredite i skupi kapital velikih banaka u našoj zemlji. To će dovesti do totalnog sloma ionako nerazvijenog privatnog sektora koji se jedva uspijeva izboriti sa svim teškoćama u poslovanju.

Ovo su samo neki od detalja iz sramnog Pisma namjere gdje su se SDA-SBB-HDZ-SDS-SNSD obavezali da će uništiti i rasprodati i ono malo domaćih kompanija, da će zbog kriminala i korupcije u kojem su ogrezli zadnjih dvadeset godina zadužiti naše unuke i učiniti ih robovima krupnog kapitala. Javnost naše zemlje mora znati da je i nepotpisivanje Pisma namjere od strane Zvizdića i Novalića samo još jedna u nizu obmana za javnost i da će ne samo potpisati Pismo namjere, i to u sljedećih deset dana, nego će biti i najglasniji zagovornici aranžmana sa MMF-om jer su i sami svjesni da ne vladaju drugim sposobnostima osim sposobnošću za podizanjem kredita.

DF ne prihvata ovakva rješenja i zahtijeva da se u skladu sa Ustavom i zakonima naše zemlje finansijski sporazum sa MMF-om, kao i svaki drugi sporazum o zaduživanju, uputi na ratifikaciju u Parlament BiH”, stoji u saopćenju DF.

Kako je “sporno” Pismo namjera prilično opširno, sugeriramo vam da obratite pažnju na poglavlje 10 u kome su precizirane obaveze BiH u pogledu privatizacije državnih preduzeća.  U tom poglavlju spominje se privatizacija Bosnalijeka, Sarajevo osiguranja, FDS-a, ali nije preuzeta obaveza privatizacije BH Telekoma, Eroneta, Elektriprivrede, namjenska industrije itd.

 

 

 

Pismo namjera pročitajte ovdje.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button