Arhiva

Koliko koštaju državno i gradsko zvanično obilježje, a koliko sramota?

Zastava, uz grb i naziv, čini identitet jedne države. Osim zvaničnog, ima i emotivnu konotaciju za građane te države. Stoga, državna zastava se poštuje, vijori se bilo kuda gdje pojedinci predstavljaju svoju državu, na utakmicama reprezentacije, ali i na svim javnim ustanovama i institucijama, i to po zakonu.

Prolazeći Tuzlom, uočili smo jedan, najblaže rečeno, ružan prizor.

Na kopljima ispred Komemorativnog centra Tuzla, okačene su zastave, koje su samo blijeda kopija zastave BiH i Grada Tuzle. Ali doslovno. Ostarjele, pocijepane, izblijedile od sunca, tek su plavičaste, a zvijezde izgledaju kao zakrpe na nekom starom platnu.

Nije li sramota da jedan Grad, nema 70-tak KM koje će izdvojiti za novu zastavu na mjestu odakle Tuzlanke i Tuzlaci ispraćaju posljedni put svoje najmilije i na mjestu gdje se svakodnevno okuplja veliki broj ljudi na dženazama i sahranama? Ili ipak nije do nemanja tih 70 maraka, nego do nemara, uzmemo li u obzir koliko novca Grad potroši na gorivo za službena vozila, mostove, predizborne letke, plate suvišnih zaposlenika gradskoj upravi itd?

U ovom slučaju, sramota je dvostruka. I zastava sa grbom Grada Tuzle ispred Komemorativnog centra je u istom stanju kao i državna.

Da ne bi ostalo sve na rekla-kazala, donosimo vam i fotografije ove čaršijske sramote, a na nadležne apelujemo da se pozabave ovim propustom – ne košta mnogo!

 

Možda će Vas zanimati i: