BiH

Ko je sve prodefilovao kroz Vijeće ministara: Od advokata do osuđenika, rekorder “u fotelji” žena







U proteklih 20 godina, računajući i aktuelni, BiH je imala ukupno sedam saziva Vijeća ministara. Za to vrijeme, kroz ovu instituciju je “prodefilovalo“ ukupno 122 političara, računajući predsjedavajuće, njihove zamjenike, ministre, te zamjenike ministara.

Neki od njih bili tako neprimjetni u javnom djelovanju da se danas možda samo oni sjećaju da su obavljali neku funkciju u ovoj instituciji. Drugi su se toliko “udomaćili“ ili im se toliko svidjelo da su obavljali i po nekoliko funkcija i to u više mandata.

Možda će Vas zanimati i:

Treba napomenuti da je Vijeće ministara BiH u različitim periodima funkcionisalo na različite načine. Prije svega, od početna tri ministarstva 1996. godine i to za vanjske poslove, za vanjsku trgovinu i ekonomske odnose, te za civilne poslove, ova institucija je u međuvremenu narasla na tijelo koje ima predjedavajućeg i devet ministarstava. U međuvremenu su dodati još i resori finansija i trezora, odbrane, pravde, ljudskih prava i izbjeglica, sigurnosti, te prometa i komunikacija. Treba znati da su sva ova proširenja vršena pod velikim pritiskom međunarodne zajednice.

12 predsjedavajućih i 52 ministra

Osim toga, u pojedinim periodima predsjedavajući Vijeća ministara nije imao nikakav resor, a ponekad su se ministri rotirali na ovim pozicijama. Također, funkcija dopredsjedavajućeg, odnosno zamjenika predsjedavajućeg je povremeno ukidana.

U proteklih 20 godina BiH je imala ukupno 12 predsjedavajućih: Harisa Silajdžića, Boru Bosića, Svetozara Mihajlovića, Spasoja Tuševljaka, Martina Raguža, Božidara Matića, Zlatka Lagumdžiju, Dragana Mikerevića, Adnana Terzića, Nikolu Špirića, Vjekoslava Bevandu, dok je aktuelni predsjedavajući Denis Zvizdić.

Dopredsjedavajućih, odnosno zamjenika predsjedavajućih bilo je ukupno 10. Ovu funkciju su obavljali Neven Tomić, Mladen Ivanić, Bariša Čolak, Dragan Vrankić, Tarik Sadović, Sadik Ahmetović, Zlatko Lagumdžija, Nikola Špirić, Vjekoslav Bevanda i Mirko Šarović.

Lista ministara je daleko duža i broji ukupno 52 imena. Većina njih je funkciju ministra obavljala samo u jednom mandatnom periodu. Međutim, nisu rijetki ni oni koji su povjerenje svojih stranaka dobili i više puta. Rekorderi po broju mandata provedenih u ministarskoj fotelji dva HDZ-ovca Jadranko Prlić i Bariša Čolak, te kadar Stranke za BiH Mirsad Kurtović. Oni su funkciju ministara obavljali u po tri mandata.

Za razliku od Prlića i Kurtovića, koji su imanovani i u periodu kada je mandat trajao po dvije godine, Čolak je sva tri mandata trošio u četverogodišnjem mandatu, što znači da je u proteklih 20 godina Čolak bio ministar ukupno 12 godina. Osim toga, dok su Prlić i Kurtović uvijek bivali imenovani na istu poziciju, ministra vanjskih poslova, odnosno vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, Čolak je mijenjao resore, odnosno jednom je bio ministar sigurnosti, a u dva navrata ministar pravde.

Vrijedi napomenuti i da je Prlić u još jednom mandatnom periodu bio zamjenik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, što znači da je u Vijeću ministara proveo četiri mandata.

Trenutno je Bariša Čolak član Kolegija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, Jadranko Prlić je u Haškom tribunalu osuđen na 25 godina zatvora i čeka drugostepenu presudu, dok je Kurtović direktor UNITIC centra u sarajevu, odnosno popularnih tornjeva “Momo i Uzeir“.

Haški osuđenici

Kada spominjemo Haški sud u njemu je i još jedan bivši član Vijeća ministara, koji je također osuđen prvostepenom presudom u okviru Prlićeve grupe. Radi se o Valentinu Ćoriću, koji je u dva navrata imenovan za zamjenika ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa. U Haškom tribunalu osuđen je na 16 godina zatvora.

Ministarske funkcije u dva navrata obavljali su Zlatko Lagumdžija (oba puta vanjski poslovi), rahmetli Safet Halilović (civilni poslovi i ljudska prava i izbjeglice), Sredoje Nović (oba puta civilni poslovi), Sadik Ahmetović (oba puta sigurnost) i Mirko Šarović (oba puta vanjska trgovina i ekonomski odnosi).

Ipak, niko od pobrojanih ne drži rekord u dužini zauzimanja fotelje u Vijeću ministara BiH. Ta čast pripada jednoj ženi, Marini Pendeš, aktuelnoj ministrici odbrane. Ona je prvu funkciju u ovom ministarstvu dobila još pri njegovom formiranju 2004. godine, kada je imenovana za zamjenicu ministra. Tu dužnost obavljala je i u svim narednim mandatima do 2014. godine, kada je promovisana u ministricu. Dakle, Pendeš se u zgradu Ministarstva odbrane “uselila“ prije ravno 13 godina i za sada još uvijek ne namjerava izaći iz nje. Barem još godinu dana.

Zanimljivo je da su pojedini članovi Vijeća ministara obavljali sve važnije funkcije u ovom tijelu, odnosno bili su i predsjedavajući i zamjenici predsjedavajućih i ministri. U tu kategoriju “svemogućih“ spadaju osim spomenutih Lagumdžije i Špirića još i aktuelni ministar finansija i zamjenik predjedavajućeg Vjekoslav Bevanda.

Prodefilovalo je kroz ovu instituciju različitih likova. Sjeća li se ko, recimo, možda i najživopisnijeg lika u Vijeću ministara, bivšeg predsjedavajućeg i ministra finansija Spasoja Tuševljaka. Poznat po svojoj čekinjastoj bradi i neformalnom obraćanju, gotovo uvijek je izazivao podsmjeh kod predstavnika medija, ali i zvaničnika sa kojima se sastajao. Trenutno je profesor na Ekonomskom fakultetu u Istočnom Sarajevu, a u svojoj biografiji ima i detalj da je u Srbiji uhapšen 2013. godine pod sumničenjem za učešće u aferi Agrobanka. Vrijedi spomenuti i da je Tuševljak potpisnik jednog od bitnijih bilateralnih sporazuma koje je potpisala naša zemlja. Zajedno sa tadašnjim premijerom Hrvatske, pokojnim Ivicom Račanom, potpisao je sporazum o prelasku granice samo sa ličnom kartom, koji je uveliko olakšao putovanja državljanima ove dvije zemlje i koji je bio na snazi sve do ulaska Hrvatske u EU.

Terzić i bageri

Zanimljiv je slučaj, recimo, i Adnana Terzića. Njega nikako da zaobiđu bageri. Osim što je za vrijeme njegovog predsjedavanja Vijećem ministara uveden PDV, Terzić je ostati upamćen i po kampanji pod nazivom “buldožer“. Radilo se o pokušaju ukidanja administrativnih barijera za pokretanje i vođenje biznisa u BiH. Svako malo se, sa tadašnjim visokim predstavnikom Paddyjem Ashdownom, slikao na bagerima i buldožerima, sa šljemovima na glavama, promovišući ovu kampanju. Danas je Terzić direktor Autocesta FBiH, zaduženih za izgradnju i održavanje autoputeva i brzih cesta. Dakle opet uz bagere. Inače je po struci inžinjer geodezije.

Vrijedi spomenuti i primjer Krešimira Zubaka. On je obišao sva tri stuba vlasti jedne države, odnosno zakonodavnu, izvršnu i sudsku. Bio je član Predsjedništva BiH, državni zastupnik, ministar za ljudska prava i izbjeglice, a sada se u Sarajevu bavi advokaturom.

Mnogi članovi Vijeća ministara nisu dočekali kraj mandata, nego su smijenjeni sa svojih funkcija, najčešće zbog prekompozicije parlamentarne većine. Međutim, jedno ime se i na ovom spisku izdvaja, a radi se o Momiru Tošiću, bivšem zamjeniku ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa. On je jedini član Vijeća ministara BiH kojeg je u proteklih 20 godina smijenio neki od visokih predstavnika. Njega je, kao brojne druge članove SDS-a, smijenio Paddy Ashdovnw, 2004. godine, pod optužbom da je uključen u mrežu podrške tadašnjem haškom bjeguncu Radovanu Karadžiću.

 

 

Izvor: faktor



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button