Dvije himera svinje koje sadrže DNK majmuna rođene su Kini. Iako su obje uginule za sedam dana, a izgledale su normalno, mladunčad su imala genetski materijal od majmuna cynomolgus u svom srcu, jetri, plućima, slezeni i koži.
Naučnici iz državne ključne laboratorije matičnih ćelija i reproduktivne biologije u Pekingu su kazali da je istraživanje, koje je zahtjevalo više od 4.000 embrija da dobiju prase, ima za cilj da otkrije način za uzgoj ljudskih organa u životinjama u svrhu transplantacije.
U pet dana stare embrije svinja ubrizgane su matične stanice majmuna koje su prilagođene proizvodnji florescentnog proteina čime su istraživači mogli otkriti gdje su ćelije završile.
Naučnici su kazali kako je nejasno zbog čega su svinje uginule, ali s obzirom da je još osam normalnih mladunčadi svinje uginulo pretpostavljaju da je problem u IVF procesu.
Neki naučnici upozorili su da je kreiranje himera etički problematično i da predstavlja manipulaciju životom i vrstama.
Ipak, to Kinu ne zaustavlja u namjeri da kreira majmuna koji će dijelom imati ljudski mozak kako bi proučavali Alzhajmerovu bolest.
Hibrid embrija ljudske svinje kreiran je i u januaru 2017. godine na Salk institutu u San Diegu, ali je svinja uginula nakon 28 dana.
Izvor: Klix.ba