Prema podacima sa sajta our world in data, BiH je prije sedam dana bilježila incidenciju od oko 90 novih slučajeva na milion stanovnika, dok je 27.2 ta incidencija bila 146. Vrhunac epidemije zabilježen je početkom novembra kada je ta incidencija bila oko 490 slučajeva na milion stanovnika.
BiH bilježi pad smrtnih slučajeva. Prema podacima Johns Hopkins univerziteta, u Bosni i Hercegovini je 27. februara bilo prijavljeno 4 smrtna slučaja na milion stanovnika, a grafikon pokazuje konstantan pad smrtnih slučajeva od 9. januara, kada je broj smrtnih slučajeva bio oko 9 na milion stanovnika.
Veliki broj evropskih zemalja odlučio se za novo djelimično ili potpuno zatvaranje kako bi se izborili protiv porasta broja novih zaraženih i umrlih.
Neke evropske zemlje odlučile su da mjere popuste-poput Hrvatske, Holandije, Grčke, pa i Italije.
Za razliku od njih, u Bosni i Hercegovini je situacija dvojaka – prošle sedmice su mjere pooštrene u FBiH, dok je u Republici Srpskoj dodatno ublaženo.
Ipak, epidemiolozi u BiH već danima upozoravaju da rast broja novih slučajeva ukazuje na to da se, nakon period relativne stabilnosti tokom januara, zaraza sada ponovo umjereno širi, a ocjena je kako je to rezultat sve slabijeg poštovanja propisanih mjera ograničenja.
Mjere
Krizni štab Federacije BiH u srijedu je uveo nove mjere ograničenja, ali dopustio je nastavak rada ugostiteljskih objekata i svih uslužnih djelatnosti, kako je to bio slučaj i ranije. Mjere u Republici Srpskoj važe do 5. marta.
Uvedene su nove restrikcije za privatna okupljanja, na kojima može biti najviše do deset osoba, a ograničenja se odnose i na sprovode, na kojima može biti najviše 25 ljudi u Federaciji BiH.
U Republici Srpskoj dozvoljeno je 50 ljudi, dok je na privatnim okupljanjima dozvoljeno najviše 10 ljudi.
U ugostiteljskim objektima sada je zabranjena živa muzika, od danas je u Republici Srpskoj dozvoljena muzika uživo.
Inspekcijskim službama i policiji dan je nalog da pojačaju kontrole nošenja zaštitnih maski i u zatvorenim prostorima i na otvorenom u Federaciji BiH. U Republici Srpskoj je maska na otvorenom samo preporuka, i to tamo gdje se ne može ostvariti distanca od 2 metra. Maske u zatvorenom su obavezne u Republici Srpskoj.
Muzika uživo-kontrole inspekcije
Obzirom da je od danas dozvoljeno organizovanje muzike uživo u ugostiteljskim objektima u Republici Srpskoj, iz Inspektorata RS upozoravaju ugostitelje da su dužni da se pridržavaju svih propisanih epidemioloških mjera.
Pozivali su privredne subjekte da poštuju radno vrijeme, da radni prostor organizuju na način da se ispoštuju propisane mjere i da vode računa o broju osoba koje istovremeno mogu boraviti u objektu.
“Proteklih dana imamo tendenciju porasta broja pozitivnih na koronavirus, zbog čega će inspektori, svim raspoloživim kapacitetima, u narednom periodu pojačati nadzor nad sprovođenjem mjera za sprečavanje i suzbijanje zaraznih bolesti na teritoriji RS. Rad inspektora organiziran je u smjenama, pa poslovni subjekti njihov dolazak mogu da očekuju u dnevnim, večernjim i noćnim satima” – naglašavaju u Inspektoratu RS.
Počinje masovna vakcinacija u Republici Srpskoj
Dolaskom kontigenta od 20.000 ruskih vakcija Sputnjik konačno možemo da počnemo sa masovnom vakcinacijom, izjavio je ministar zdravlja i sovijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić.
Ministar Šeranić izjavio da su ranije postojale naznake da bi mogli dobiti i veći broj vakcina od ovoga koji će danas stići u Banjaluku, ali da si se pojavili problemi kod proizvođača zbog nedostatka na tržištu bočica za pakovanje vakcina.
“Međutim, mi u narednom periodu očekujemo kontinuitet u isporuci vakcina što nam omogućava da izvršavamo plan vakcinacije od kojeg ne odstupamo”, rekao je Šeranić.
On je napomenuo da je do danas vakcinisano oko 3.600 medicinskih radnika iz Srpske, koji su to obavili u medicinskim ustanovama u Srpskoj i Srbiji.
“Ova količina vakcina koja danas dolazi biće namijenjena završetku vakcinisanju prve kategorije ljudi, a to su medicinsko osoblje u kovid odjeljenjima i zaposleni u ustanovama koje se bave zbrinjavanjem starih lica. Nakon toga krećemo sa vakcinacijom druge kategorije, a to su lica preko 65 godina i lica sa hroničnim oboljenjima”, dodao je Šeranić.
Ministar je naglasio da su ona lica koja su ranije redovno primala vakcine protiv gripa i roditelji djece sa poteškoćama u razvoju indikativna kategorija koji spadaju u narednu kategoriju stanovništva koja bi trebalo da se vakcinišu.
Izvor: buka