Tuzlanski kanton

”Kako su mirisali Bajrami vaktile u Gračanici”







U tradiciji bosanskih muslimana Bajram zauzima posebno mjesto, niz je tradicionalnih svečanosti i običaja, koji su karakteristični za proslavu ovog praznika u našoj zemlji. Za bajrame su se pripremali, da ih što ljepše dočekaju, podjednako stari i mladi, bogati i siromašni, svaki na svoj način i prema svojim mogućnostima. Nekada su poslije ikindije namaza, uoči bajrama, pucali topovi ili prangije. Nekada je na selima bio običaj da ujutro, na bajram, hodaju bubnjari i svirači od kuće do kuće, bubnjaju i sviraju na svojim sviralama, a domaćini ih časte i darivaju. Prije odlaska u džamiju na bajram namaz, svi ukućani na te dane oblače ono što najljepše imaju. Odrasli muškarci i muška djeca s njima odlaze, obučeni u bajramska odjela i namirisani, u najbližu džamiju na sabah i bajram namaz. Nakon toga nastaju čestitanja. Običaj je da se odmah iza Bajram-namaza zijarete mezari svojih umrlih, gdje im se uče dove. Djeca čestitaju bajram roditeljima ljubljenjem u desnu ruku, a roditelji uzvraćaju djeci ljubljenjem u čelo i davanjem bajramluka, obavezno u novcu, uz hajr-dovu.

Da nekim posebnim životnim naočarima gledamo prošle dane, djetinjstvo, odrastanje, zavičaj, praznike, i bajrame te da su običaji različiti od mjesta do mjesta svjedoči Azemina Ahmedbegović, predsjednica udruženja ”Gračaničko keranje”:

Možda će Vas zanimati i:

Azemina: Poštovanje starijih, to je bilo prvo prilikom svih tih praznika, prva uloga je bila da se poštuju stariji, da se prvo njima čestita Bajram, a taj običaj ja sam prenijela i na svoju djecu, ali važno je praviti usporedbu sa Bajramom iz davnina u odnosu na Bajram danas.

Kameleon: Nakon mjesec dana ramazanskog posta, Ramazanski bajram je prilika da se uživa u raznim poslasticama i tradicionalnoj bajramskoj sofri, koja predstavlja poseban momenat za prijatno druženje i uživanje u društvu članova porodice i prijatelja. Kakvi su adeti kada su u pitanju tradicionalna jela, pored baklava, kakva i koja jela pripremate?’

Azemina: Obično je to đuveč koji je prisutan u Gračanici, dakle meso u zemljenoj posudi, burek, presnac, često napravim i bamju, nekako mi je i to prilagođeno bajramskom ručku, a naravno na kraju poslastica baklava, koja je neizostavna.

Kameleon: Kako je počinjao Bajram, čestitanja, i obilasci bajramlija? Kako je to bilo prije, da li su žene i muškarci bajramovali skupa? Kakvi su običaji okupljanja bili ranije i šta je drugačije danas?

Azemina: Muškarci kako znamo idu na Bajram namaz, a žene ostaju kući u pripremi Bajramskog ručka i dočeku muškog svijeta, da donesu vijest da je Bajram nastupio, jer Bajram ne nastupa, dok se ne obavi Bajram namaz. Muškarci nakon obavljenog Bajram namaza odlaze na mezarje da obiđu umrle, i odaju počast svojim najmilijim, te tako se prisjete onih kojih nema. U mojoj kući je bio adet da se starijim ljubi ruka, to mi je ostalo iz davnina i danas dan taj običaj je u mojoj kući.

Kameleon: Kada se obavlja zirajer mezeristana, čišćenje, krečenje nišana, poznato je da se u nekim mjestima obavljao uoči Bajrama, a u nekim prvi ili drugi dan Ramazanskog bajrama, kako je to u Gračanici?

Azemina: Običaj je da prije Bajrama očisti mezarje, to vam je bilo kao kada čistite svoju kuću, posadi neko cvijeće, prije je bilo krečenje, da se bijele nišani, danas toga nema, ali se obilaze mezarji.

Kameleon: Vrijeme bajramskih dana često je bilo ispunjeno i bogatim sadržajima u javnom prostoru bošnjaka, okupljanje naroda u džamijama, mahalama.., kako se obilježavaju Bajrami u udruženju ”Gračaničko keranje”.

Azemina: Mi evo šestu godinu pravimo tradiconalni iftar i to pravimo u centru grada, kada se okupe svi građani, to je naš adet, koji smo mi kao udruženje postavili, u svojim kućama kuhamo i pripremamo jela za tu prigodu. Smatramo da je to naš neki dug, koji smo mi sebi postavili i kao zadaću, a nama Bajram dođe kao radost u kojem pravimo sebi ugođaj na način da odlazimo pred medresu gdje se održavaju bajramski koncerti, tamo zaigramo i zapjevamo.

Bošnjaci su značaj Bajrama prenijeli i u mnogim mudrim izrekama i narodnim poslovicama: “Nije svaki dan Bajram”, čime bi se istaknula vrijednost Bajrama i ono što Bajram sa sobom nosi.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button