Krompir može izdržati na kuhinjskom pultu duže od većine voća i povrća, ali će s vremenom početi puštati izdanke te gubiti svježinu i okus.
Ako se pravilno skladišti, može ostati svjež četiri do šest mjeseci. Tradicionalna metoda skladištenja podrazumijeva čuvanje krompira na hladnom i tamnom mjestu na kojem nema opasnosti od smrzavanja.
Krumpir može razviti zelenu koru kada je izložen svjetlu. Takva zelena kora ima gorak okus i sadrži solanin koji je iritantan za probavni sustav, a u većim količinama može izazvati i ozbiljnije zdravstvene posljedice. Male zelene točkice i klice treba potpuno odrezati, no krompir koji ima više od nekoliko malih zelenih mrlja treba cijeli baciti.
Tek iskopani krompir se mora posušiti
Ako imate domaći, tek iskopani krompir, nije dovoljno jednostavno ga baciti u podrum, već se prvo mora pripremiti višednevnim sušenje. Tek iskopani krompir nema čvrstu koru koja ga štiti od truleži i prije pohrane na tamnom mjestu potrebno je pričekati par dana da se kora stvrdne. Nakon sušenja krompire možete pohraniti u bilo koji spremnik koji omogućuje ventilaciju, poput kartonske kutije ili papirnate vrećice.
Za dugotrajno skladištenje su prikladni samo neoštećeni krompiri
Pregledajte sve krumpire u potrazi za klicama, plijesni, oštećenjima i mekanim udubinama. Za dugotrajno skladištenje su prikladni samo neoštećeni krompiri. Prekomjerno oštećene krompire treba pojesti u roku od nekoliko dana ili uskladištiti na neki drugi način.