U procesu praćenja trudnoće, fetalna ehokardiografija se ističe kao neinvazivna dijagnostička metoda koja omogućava temeljnu analizu srca nerođenog djeteta. Ova procedura pruža sveobuhvatan pregled položaja, veličine, strukture, funkcije i ritma srca fetusa, prevazilazeći standardne ultrazvučne preglede trudnica.
Jedna od ključnih prednosti fetalne ehokardiografije leži u prenatalnoj dijagnozi urođenih srčanih mana. Ovo rano prepoznavanje omogućava pravovremeni pristup medicinskim i hirurškim intervencijama odmah nakon rođenja.
Trudnice koje su u većem riziku od rađanja djeteta s urođenom srčanom bolešću posebno bi trebale biti upućene na fetalnu ehokardiografiju jer rano otkrivanje srčanih problema omogućava roditeljima i medicinskom timu pripremu za odgovarajuće intervencije nakon rođenja bebe.
Fetalna ehokardiografija predstavlja ključni alat u očuvanju zdravlja i dobrobiti budućih generacija.
“Pregled je poprilično jednostavan, kao i svaki drugi ultrazvučni pregled – radi se u određenom periodu trudnoće, između 12. i 14. sedmice. Plod tada možemo sasvim precizno pregledati uključujući građu ploda, fetalne organe, ekstremitete, ali i neke pokazatelje koji bi pokazivali neke genetske greške”, objasnila nam je prof. dr. Devleta Balić.
O detaljnom objašenjenju fetalne ehokardiografije, te zašto je ona ključna odluka za zdravlje vaše bebe, razgovarali smo sa Prof. dr. Devletom Balić; Spec. ginekologije i akušerstva i subspec. humane reprodukcije, a intervju možete pronaći na našem Youtube kanalu, Facebook i Spotify kanalu.
Proteklog mjeseca, preciznije rečeno, 25.11.2023., u Tuzli je održan i prestižni Kurs napredne ultrazvučne dijagnostike s temom “Fetalna ehokardiografija i skrining prvoga tromjesječja”.
Organizatori ovog eminentnog skupa bili su ZU Centar za Humanu Reprodukciju “Balić” Tuzla, Berg d.o.o. Tuzla, te Canon Medical Systems Japan. Sudjelovalo je oko 25 polaznika iz različitih gradova, uključujući Tuzlu, Sarajevo, Banja Luku, Zenicu i Mostar, obogativši svoje stručno znanje.
Na kursu su se izdvojile dvije ugledne predavačice iz Londona, dr. Vite i dr. Trisha, zajedno s impresivnom “live scan” demonstracijom iz Rige koju je izvela dr. Klinta. Fokus je bio na fetalnoj ehokardiografiji, a posebno se istaknuo izvanredni doprinos dr. Ivana Zmijanovića iz Šibenika, koji je također izveo “live scan” i podijelio svoje stručno iskustvo.
Pored izlaganja, sudionici su imali privilegiju sudjelovati u tri radionice koristeći tri vrhunska ultrazvučna aparata, na kojima su vježbali svoje dijagnostičke vještine.
Canon Medical Systems Japan omogućio je izuzetan live prijenos slika s ultrazvučnih aparata, dok je Berg d.o.o. pridonio vrhunskim ultrazvučnim aparatima Aplio i700 WHC i Aplio a WHC.
Ovaj iznimno uspješan događaj ne samo da obogaćuje stručno znanje o fetalnoj ehokardiografiji, već i ističe nužnost pravodobnog prepoznavanja srčanih anomalija te primjene najsavremenije medicinske opreme.
Partnerstvo između Berg d.o.o. i Canon Medical Systems Japan ostaje ključno u daljnjem napretku medicinske dijagnostike u regiji.