Island bi na prijevremenim parlamentarnim izborima, koji se održavaju danas, mogao skrenuti ulijevo, jer stranke s tog političkog spektra, koje po popularnosti predvodi Piratska stranka, imaju prednost u anketama nad vladajućom koalicijom desnog centra.
Danas će 246.500 stanovnika s pravom glasa birati 63 zastupnika islandskog parlamenta Altinga, a Piratska stranka, koja nije ni postojala prije četiri godine, ima najbolje šanse da odnese pobjedu.
Radi se o prilično nekonvencionalnoj stranci, čije članstvo čine hakeri, anarhisti, libertarijanci i web geekovi. Stranka svoju politiku određuje direktno demokratski, kroz online ankete, i namjerava taj model uvesti ako dođe na vlast.
Hoće li Island biti “digitalna sigurna zona”?
Pirati žele pretvoriti Island u “Švicarsku bitova” koja bi bila “digitalna sigurna zona”, slobodna od internet nadzora. U skladu s tim, namjeravaju ponuditi zviždaču Edwardu Snowdenu azil na Islandu.
Rast stranke zapanjio je čak i njenu osnivačicu, 49-godišnju Birgitu Jonsdotir, koja na pitanje je li mogla zamisliti dolazak na vlast tako brzo odgovara: “Nema šanse”.
Uprkos tome što bi islandska ekonomije ove godine mogla rasti četiri posto, a nezaposlenost pasti ispod dva posto, vladajuća koalicija nije uspjela vratiti podršku izgubljenu nakon objave Panamskih dokumenata. U njima je otkriveno da su tadašnji premijer Sigmundur David Gunlaugson i njegova supruga imali “offshore” kompaniju na Britanskim Djevičanskim Otocima.
Gunlaugson je podnio ostavku nakon masovnih protesta u aprilu iako je tvrdio da nije ništa zgriješio.