Povodom štrajka glađu 18 radnika Livnice čelika Tuzla koji traje već 15 dana, u Vladi TK održan je press na kojem su izneseni detalji oko privatizacije i svega što se dešava oko Livnice čelika Tuzla.
Od ukupno 90ak radnika Bosnia valves, protestvuje 18 radnika, firme koja je u privatnom vlasništvu. Bosnia valves je oformio privatnik, tadašnji direktor Livnice kako bi Livnica imala prohodan bankovni račun.
U kako su naveli složenom pravnom problemu, Vlada kada je uočila da privatnik ne ispunjava svoje obaveze, poništila je privatizaciju, ali nažalost nije mogla razmrsiti “pravno klupko” koje je već bilo napravljeno.
“Imamo potrebu da još jednom na neki način pokušamo objasniti javnosti i građanima, te pozvati radnike Livnice da odustanu od ovog štrajka glađu jer na ovaj način sigurno neće uspjeti riješiti problem, zato što ne želi niko da riješi problem Livnice i zato što nema zakonskih mogućnosti. Ono što želim da kažem prvo kada je u pitanju ovaj problem, što jasno želim da podcrtam jeste da se ovdje radi o radnicima Bosnia valves koja je 2005. Godine od strane osobe koja je privatizirala Livnicu osnovao ovu kompaniju i tada je prebacio radnike Livnice u Bosnia valves. Problem je nastao pri prebacivanju tih radnika u Livnicu čelika od samog početka i otpravnog stečaja u Livnici čelika koja broji 5-6 ljudi. Pojavio se taj problem da radnici „Bosnia valvesa“ su ostali izvan stečajnog postupka, ostali su iza stečajne mase koja je formirala u Livnici čelika i na taj način neće moći konzumirati prava iz stečajne mase u smislu uvezivanja radnog staža i svih onih prava koji imaju kroz stečajni postupak.” – istakao je premijer TK Bego Gutić, te dodao da je ono što je bio problem i koji je problem kompletne blokade preduzeća „Bosnia valves“ radničke knjižice, nije se znalo čak ni gdje su pečati, pošto su tu vođeni određeni sudski postupci, omogućili smo da oni radnici koji žele da preuzmu radničku knjižicu, da je preuzmu.
Bitno je za naglasiti da svo vrijeme trajanja ovih problema Vlada kantona obezbjeđuje zdravstveno osiguranje za radnike „Bosnia valves“. Na inicijativu Vlade TK stečajni upravnik u „Livnici čelika“ koja je tada bila osnivač „Bosnia valvesa“ i pokrenuo stečajni postupak iz Vlade su urgirali kod Suda i stečajnog upravnika da što prije završi posao oko otklanjanja stečaja u „Bosnia valves“ kako bi se radnici mogli prijaviti na biro, gdje bi mogli iz Službe za zapošljavane mogli da konzumiraju određena novčana sredstva kao vid socijalne pomoći koja će zavisiti od godina trajanja radnog staža.