BiH

PRAZNIK RADA U borbi za svoja prava radnici danas zalažu i vlastite živote




Radnici u Bosni i Hercegovini nalaze se u teškoj situaciji i, u takvom ozračju, dolazak 1. maja, Međunarodnog praznika rada, za njih nema veliki značaj. Zbog sve veće nezaposlenosti u BiH, a sve manjih prava radnika, sindikalisti upozoravaju da je teško očekivati da će se u bližoj budućnosti nešto promijeniti nabolje.

Štrajk glađu

– Što se tiče stanja radničkih prava, dovoljno govori podatak da su radnici ove zemlje počeli u ime svoje borbe zalagati i vlastite živote – kaže predsjednica Sindikata radnika trgovine BiH Mersiha Beširović, aludirajući na mnoge slučajeve u kojima su obespravljeni radnici bili primorani na očajničke poteze (prijetnja samoubistvom, štrajk glađu) kako bi barem skrenuli pažnju na svoje probleme.

Prema njenim riječima, 1. maj već nekoliko godina sasvim je običan radni dan.

– Zakon o radu neće ništa drastično promijeniti, ono što je potrebno radnicima ove zemlje jeste primjena zakona u praksi. Ali, mislim da je krivica za to podjednako i sindikalna. Postavlja se pitanje šta je to sindikalna solidarnost, kada cijela jedna grana sindikata bude žrtvovana zbog interesa sindikalnog bossa – pita naša sagovornica.

mersiha-besirovic

Beširović: Žrtve sindikalnog bossa

Amer Toskić, predsjednik Sindikata grafičkih, izdavačkih i medijskih radnika BiH, slično razmišlja.

– U ovom trenutku imamo oko 32.000 firmi pripremljenih za stečaj ili likvidaciju i blizu 600.000 nezaposlenih. Jer, ne možemo drukčije nazvati onih 100.000 ljudi koji čekaju stečaj i likvidaciju, odlaze na posao, a ne primaju nikakvu naknadu – navodi Toskić.

Dodaje da se 1. maj ne može dočekati kao Praznik rada, s obzirom na toliku nezaposlenost.

amer-toskic-33

Toskić: Velika nezaposlenost

Truhle strukture

– Treba podržati Vladu i njen rad, ali mislim da ne mogu puno učiniti, jer je infrastruktura u svim segmentima truhla. Mogu doći najveći eksperti, ali teško da će šta pomjeriti nabolje. Osim toga, naš sindikat nije više radnička organizacija, već organizacija javnog sektora i budžetskih korisnika. Oni mogu slaviti, jer neće raditi četiri dana – ironičan je Toskić.

Za predsjednika Sindikata radnika u rudarstvu FBiH Sinana Husića dileme nema. Radnici u BiH su u teškom i nezavidnom položaju.

– Širom Evrope, radnici koji imaju kudikamo povoljniji položaj ukazivat će na određene stvari, a kod nas ništa. Danas se radnici u borbi za svoja prava nalaze nekoliko koraka do smrti, rudari se zatvaraju u jamama… Nerealno je razmišljati o normalnom društvu kada imamo ovakvu situaciju – smatra Husić.

sinan-husic

Husić: Teška situacija

Sve je krenulo iz Čikaga

Međunarodni praznik rada obilježava se kao spomen na velike radničke proteste održane u Čikagu 1. maja 1886. godine. Tada je oko 40.000 radnika zahtijevalo simbolizirane „tri osmice“: osam sati rada, osam sati odmora i osam sati kulturnog obrazovanja. Policija je intervenirala oružjem i ubila šest, a ranila oko 50 radnika. Mnogo je prosvjednika uhapšeno, a vođe štrajka izvedene su pred sud. Petero ih je osuđeno na smrt, a trojica na dugogodišnju robiju.

U spomen na krvoproliće u Čikagu, na 1. kongresu Druge internacionale 1889. godine odlučeno je da će 1. maja svake godine biti održavani radnički protesti. Već od sljedeće godine, taj datum postaje međunarodni dan opće solidarnosti radništva.

– See more at: http://www.avaz.ba/clanak/233293/praznik-rada-u-borbi-za-svoja-prava-radnici-danas-zalazu-i-vlastite-zivote#sthash.EECMHkQg.dpuf



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button