SvijetVijesti

Francuska donijela zakon protiv prostitucije




Odluka je donesena ponajprije kako bi umanjili trgovinu ljudima u svrhu seksualnog iskorištavnja te pomogli velikom broju stranih prostitutki. Njemačka, Švicarska i Nizozemska namjeravaju slijediti francuski model.

Francuska vlada danas je donijela zakon protiv prostitucije kojim odobrava prodaju seksualnih usluga, ali ne i njihovo plaćanje. Time bi se smanjila potražnja za nemoralnim radnjama, pa i poljuljala njihova ponuda.

Novi zakon kažnjava klijente u iznosu od 1500 eura, a za ponovljeni prijestup 3750 eura. Kažnjena osoba pohađat će nastavu koja objašnjava opasnosti povezane s prostitucijom.

U Francuskoj primanje novaca za seks nije zločin, ali sve vezane aktivnosti jesu. Zakon brani svodništvo, trgovanje ljudima i da maloljetnici plaćaju za seks.

Pomoć žrtvama trgovine ljudima

Odluka je donesena ponajprije kako bi umanjili trgovinu ljudima u svrhu seksualnog iskorištavanja te pomogli velikom broju stranih prostitutki. U zemlji je prisutno mnogo ilegalnih prostitutki, koje bi, prestanu li s prostituiranjem, dobile privremenu boravišnu dozvolu.

Legalizacija prostitutke tretira kao žrtve, a ne zločince jer ih je čak 85 posto povezano s trgovinom ljudima.

S druge strane, protivnici nove regulative strahuju da će se žene početi skrivati, čime ostaju na milost i nemilost svodnika i nasilnih klijenata.

Francuski parlament debatu oko zakona započeo je 2013. godine, a legalizacija je inspirirana Švedskom koja je zakon provela 1999. Norveška i Island također zagovaraju ovu ideju, a iako su u Njemačkoj, Švicarskoj i Nizozemskoj bordeli legalni, države namjeravaju slijediti francuski model.

Važan potez za europske zemlje mogao bi označiti prekretnicu u životima nedužnih djevojaka koje većinom prisilno prodaju svoje tijelo

Balkanska ruta jedna je od vodećih kojom djevojke dolaze u skuplje zemlje Europe, ali i one s nižim životnim standardom.

Ukoliko sumnjate da se netko bavi ovim kriminalnim radnjama, kontaktirajte nadležna tijela jer trgovina ljudima jedan je od tri najunosnija načina poslovanja u svijetu. Na prva dva mjesta nalaze se farmaceutska industrija i prodaja oružja.

Trenutačno postoji između 20 i 30 miliona žrtava u svijetu, a pogođene su osobe oba spola i svih dobi



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button