SvijetTehnologijaVijesti

Facebook i Instagram uvode korisničke bilješke umjesto provjeravača činjenica

Koje su posljedice za slobodu izražavanja?

Izvršni direktor Meta-e Mark Zuckerberg najavio je niz značajnih promjena u politici moderiranja sadržaja na Facebooku i Instagramu, koji će imati veliki utjecaj na način na koji se objave, videozapisi i drugi sadržaji pregledaju na ovim platformama.

Meta planira ukinuti provjeravače činjenica (fact-checkere) i zamijeniti ih novim sistemom koji se temelji na “zajedničkim bilješkama” koje će kreirati korisnici, slično principima koje koristi Elon Musk na svojoj platformi X (bivši Twitter). Ove promjene dolaze u ključnom trenutku, neposredno prije nego što Donald Trump, izabrani predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, preuzme dužnost, što je izazvalo brojne političke reakcije.

Zuckerberg je objasnio da su provjeravači činjenica postali previše politički pristrani, a njegov cilj je da se poveća povjerenje korisnika i osigura šira sloboda izražavanja. U videu koji je objavio, izjavio je da je ono što je započelo kao pokret za veću inkluzivnost u društvenim mrežama, s vremenom postalo alat za gušenje mišljenja i isključivanje onih koji imaju različite stavove. On je priznao da će zbog novih promjena u moderiranju sadržaja biti više štetnog sadržaja na platformama, ali je istaknuo da će se smanjiti broj nevinih objava i računa koji se slučajno uklanjaju zbog automatskog filtriranja.

Joel Kaplan, novi šef za globalna pitanja u Meti, također je istaknuo kako su vanjski provjeravatelji činjenica imali “dobru namjeru na početku”, ali su, prema njegovom mišljenju, u praksi bili politički pristrani u odabiru tema koje su provjeravali i načinu na koji su to radili. Ove promjene u politici moderiranja sadržaja također su povezane s ideološkim pomakom unutar Meta-e prema desno, jer je Kaplan istaknuo da će novi pristup značiti smanjenje političkog pritiska koji je sve više išao u smjeru cenzure i suzbijanja slobode izražavanja.

Sam Zuckerberg je u videu priznao da je nova politika “kompromis” i da će rezultirati smanjenjem broja uklonjenih objava koje ne krše pravila, ali će istovremeno doći i do veće tolerancije za sadržaj koji bi ranije bio uklonjen zbog dezinformacija, nasilja ili govora mržnje. U tom smislu, Meta će u budućnosti više oslanjati na korisnike da prijavljuju sumnjive objave, dok će se automatski sustavi koristiti samo za prepoznavanje ozbiljnih kršenja, poput terorizma, seksualnog iskorištavanja djece, prevara i nasilja.

Ovaj korak dolazi u sklopu šireg pomaka unutar Meta-e, koja se suočava s kritikom zbog politike moderiranja sadržaja koju mnogi smatraju pristranom. Odluka o ukidanju fact-checkera i uvođenju bilješki zajednice usklađena je s praksom koju je ranije započeo Elon Musk sa svojom platformom X, gdje su korisnici ti koji imaju ključnu ulogu u označavanju sadržaja koji smatraju problematičnim. Meta će sada uvođenjem ovog novog sistema zamijeniti nekadašnju praksu provjere od strane vanjskih partnera s korisnički generiranim bilješkama koje omogućuju veći angažman zajednice.

Međutim, ove promjene nisu prošle bez reakcija. Organizacije za odgovornost, poput Real Facebook Oversight Board, oštro su kritizirale novu politiku, tvrdeći da će to označiti “povlačenje od svakog razumnog pristupa moderiranju sadržaja” i nazvale su ovo političkim udovoljavanjem. Grupa smatra da će smanjenje angažmana provjeravača činjenica dovesti do širenja dezinformacija i drugih problematičnih sadržaja na platformama.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button