Poljoprivredni proizvođači i vlasnici plastenika svake zime sa sniježnim padavinama muku muče ne bi li sačuvali svoje biljke. S toga je vrlo bitno znati na koji način sačuvati plastenike od snijega, kako bi kasnije mogli uživati u plodovima vašega rada.
Kako je istakao Ermin Grbić, ispred gračaničke firme Prometal koja se bavi proizvodnjom plastenika, kvalitet i otpornost istih zavisi o mnogo faktora.
“Sve zavisi od toga šta želite da proizvodite, kojoj geografskoj regiji pripadate i da li želite profesionalno da se bavite uzgojom povrća, cvijeća i voća. Na kraju sve ipak svodi na to koliko novca imate da uložite u plasteničku proizvodnju”, rekao je Grbić za Kameleon, te dodao kako treba da izgleda kvalitetan plastenik.
“Mi, recimo proizvodimo plastenike od pocinčanih cijevi. Napravili smo konstrukciju koja u potpunosti odgovara klimatskim uslovima koji vladaju kod nas. Svaki naš plastenik ima ojačanu rešetku, a garancija je 10 godina. Iskorištenost plastenika je maksimalna, a svaki od njih ima bočno provjetravanje, te prozore na čelnim stranama što doprinosi boljoj ventilaciji.”
Unatoč tome, kako kaže Grbić, postoje i stvari na koje ne možemo utjecati. Jedna od takvih su vremenske (ne)prilike. Evo šta savjetuje…
“Mnogo je važna količina padavina, odnosno garancija folije koju daje sam proizvođač. Ukoliko na plastenik padne 20 cm snijega, potrebno je preduzeti određene radnje da se on očisti. Ako imate više plastenika, potrebno je da između plastenika imate određeni razmak, recimo metar i po ili dva. Ukoliko vjetar puše brzinom preko 90 km/h, potrebno je plastenik zatvoriti, tj. da spustite bočne strane i zatvorite čeone prozore”.
S obzirom da nam meteorolozi najavljuju ovih dana još niskih temperatura, za očekivati da će se ovi problemi za vlasnike plastenika nastaviti, s toga vam neki od ovih savjeta mogu pomoći.
VEZANI ČLANAK: