
Šta se dogodilo?
Masovna prodaja zemljišta i nekretnina državljanima Kuvajta i nekih drugih arapskih zemalja u protekle dvije godine primorala je Agenciju za istrage i zaštitu SIPA da pokrene istragu. Time su se konačno neki u nadležnim organima sjetili da imaju Zakon o stvarnim pravima, koji se primjenjuje u oba bh.entiteta i prema kojem je omogućeno strancima da kupuju zemlju i nekretnine države Bosne i Hercegovine pod istim uslovima kao što to mogu i njeni građani. Jedini konkretan uslov je da postoji reciprocitet, odnosno da zemlje iz kojih dolaze stranci dopuštaju kupnju nekretnina i zemljišta i građanima BiH….
Čudan neki zakon. Drastičan primjer prodaje zemljišta je u Sarajevskoj opštini Ilidža, gdje Kuvajčani neposrednom pogodbom dolaze do znatnih nacionalnih dobara države Bosne i Hercegovine.Čak je na bubanj otišlo i Vrlo Bosne dika i ponos ove zemlje, dok ovih primjera ima širom zemlje.
Zašto je to važno?
Reakcija SIPE može se smatrati očekivanom i svrsishodnom. Ne zbog toga što će neko pomisliti da je to fobija prema Arapima – ne, nego sada je konačno jasno, da to nisu ni investicije, to je nešto puno više. To je i prema mišljenju akademika Esada Durakovića „projekat od kojeg treba strahovati!“. Ta masovna kupnja tako upada u oči, poput invazije, jer se osvajaju prostori bosanske zemlje, kao svoj grunt, tvrdi akademik Duraković.
Zato se o tome i masovno piše. I sam akademik ovo vidi kao jednu posebnu strategiju, smišljeni projekat čiji se krajnji efekat još uvijek ne vidi. Nažalost, biće vidljiv kad bude prekasno. Ovo čak nije ni investicija u privredu i turizam, nego se strancima trajno prodaju najbolji resursi i trajno im se prodaje bosanski grunt.
Kome je to važno?
Moralo bi biti svim patriotski orijentisanim Bosancima i Hercegovcima, posebno Bošnjacima budući da je njihov opstanak vezan isključivo za opstanak države i njih u BiH. Ako je vođen rat da bi se Bošnjaci marginalizirali kao politički subjekt oduzimanjem svakog parčeta zemlje, njihove domovine, onda u pitanje dolazi i njihov opstanak. Jer dolaskom nekih novih „misionara islama“ konačno na važnosti dobiva Dodikov model odcjepljenja Republike Srpske iz BiH. Što će reći jedni drugima idu na ruku. Izetbegovićev liberalni stav prema bh.nasljedstvu i Dodikov secesionizam tako se lijepo dopunjuju. Ako na trećoj strani pogledamo i hadezeovsku stranu BiH će baš biti „lijepa“ i cijela i tri dijela.
Zato na budućnost BiH treba gledati isključivo iz tog ugla, a ne samo koliko će novaca neko kratkotrajno donijeti u Bosnu, te koliko su naši listopadni, neučinkoviti političari trenutno porfitirali.
Bože mili, da je pamet do kadije kao od kadije….
Piše: B.S.Tomić