Arhiva

Elon Musk predstavlja ‘Cybercab’ robotaxi: Vozila bez vozača polako postaju stvarnost

Iako je ovih dana bio zauzet sudjelovanjem u predizbornoj kampanji Donalda Trumpa, izvršni direktor Tesle Elon Musk našao je vremena da predstavi svoj dugo najavljivani robotaxi Cybercab. Prototip u kojem se Musk dovezao pred publiku na ovotjednom predstavljanju u Kaliforniji ima dvoja vrata u obliku galebovih krila, a nema ni volan ni pedale. Iz Tesle su rekli da bi masovna proizvodnja vozila mogla početi 2026. godine, te da će koštati manje od 30.000 dolara. Osim Cybercaba, tvrtka Tesla predstavila je i roba za kojeg Musk tvrdi da može prevesti do 20 ljudi.

Autonomna budućnost je tu

Obraćajući se okupljenima u studiju Warner Bros u blizini Los Angelesa, Musk je rekao da bi autonomni automobili mogli biti deset puta sigurniji od onih koje voze ljudi i da voze pet do deset puta duže.

Možda će Vas zanimati i:

Autonomna budućnost je tu”, rekao je Musk, prenosi Reuters, čime je odgovorio onima koji su skeptični da bi robotaxis mogao zaživjeti u bliskoj budućnosti, jer u međuvremenu, kako tvrde, treba učiniti puno da se osigura sigurnost i sigurnost putnika koji bi se vozili robotaxisom, za što će još trebati godine. U svojim argumentima najviše strahuju od prometnih nesreća i kako će tehnologija reagirati na, primjerice, loše vrijeme, komplicirana raskrižja, kao i nepredvidivo ponašanje pješaka.

Ranije je, podsjeća Reuters, Musk najavio da će putnici putem aplikacije zvati Tesline samovozeće automobile (robotaxis). “Vožnja Cybercabom na kraju će koštati 20 centi po milji (1,6 kilometara), a punjenje će biti induktivno, bez utikača. Vožnja robova bit će još jeftinija s 5 centi po milji”, rekao je Musk, dodajući da će se vozila oslanjati na umjetnu inteligenciju i kamere, a ne na hardver koji je uobičajen među konkurentskim robotaxijima.

Osim Tesle, i drugi su igrači željeli napraviti iskorak na tržištu samovozećih automobila, no doživjeli su gubitke koji se mjere milijardama, a neki od njih bili su prisiljeni zatvoriti svoje tvrtke. Alphabetov Waymo jedina je američka tvrtka koja upravlja bespilotnim robotskim taksijem koji naplaćuje karte, ali i ona trpi gubitke.

Tko su konkurenti na tržištu

“Nije jasno koliko točno novca Alphabet troši na Waymo, ali Alphabetova kolekcija eksperimentalnih poduzeća koja uključuje Waymo imala je operativni gubitak od oko 2 milijarde dolara u prvoj polovici ove godine. Waymo je najvjerojatnije odgovoran za značajan dio tog gubitka”, rekao je za New York Times Mark Mahaney, voditelj internetskog istraživačkog tima Evercore ISI.

Novinari iz San Francisco Standarda htjeli su isprobati automobil i primijetili su: “Sve u svemu, od preuzimanja do iskrcaja, Waymu je trebalo oko 27 minuta da se vozi od ulice Taraval do Alta Plaza Parka – oko sedam minuta sporije nego prosječan vozač automobila ili Ubera, ali svakako brže od javnog prijevoza”.

Zooxov autonomni automobil na kotačima poput tostera je na tržištu. Amazon je kupio Zoox, koji razvija tehnologiju autonomne vožnje i električna vozila sa softverom za dijeljenje vožnje, za 1,2 milijarde dolara.

Prošle je godine američki proizvođač automobila General Motors opozvao svih 950 svojih autonomnih Cruise vozila nakon što je početkom listopada jedan od automobila bez vozača ozlijedio ženu u San Franciscu.

Kakva će biti budućnost prijevoza automobilima bez vozača u urbanim sredinama, njihovi proizvođači teško mogu predvidjeti, no očito je da će biti prisutni na tržištu, ako ne masovno, onda barem kao egzotičan oblik vožnje.

Ono što je sada pred Muskom i Teslom je usklađivanje s propisima regulatora, kao i izrada poslovnog plana razvoja u odnosu na konkurenciju.

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button