Uprkos brojnim zahtjevima iz nevladinog sektora i opozicije, Vlada Tuzlanskog kantona uporno odbija da otkrije imena uposlenih u kantonalnom MUP-u. Vlada se brani zakonom i praksom u ostalim sigurnosnim agencijama u BiH, dok u opoziciji i nevladinom sektoru sumnjaju da se šiframa prikriva politička korupcija i nepotizam.
Posljednji konkurs o prijemu policajaca i mlađih inspektora u MUP-u TK nije bio šifrovan. Prije tri godine od javnosti se nisu krili podaci o zapošljavanju u jednu od najznačajnijih kantonalnih institucija. Ekspertna, ali i aktualna Vlada Tuzlanskog kantona, koje se često hvale transparentnošću, uvele su šifre, pa se nikada ne može saznati ko su, zapravo, primljeni kandidati.
“Vjerovatno je bilo određenih nedostataka, kroz ta imena, kada se to ranije radilo. I očito da je bolji način da imamo šifre. Ne vidim šta je tu loše. Mislim da je to pozitivna stvar”, kaže ministar unutrašnjih poslova TK-a Husein Topčagić.
FTV je pokušala doći do imena i od resornog ministra smo dobili čvrsto obećanje da konačna lista neće biti objavljena u šiframa. “Bit će na kraju ta imena objavljena na našoj web-stranici”, kazao je Topčagić.
Ministrovo obećanje brzo je palo u vodu. Na službenoj web-stranici MUP-a ponovo su objavljeni konačni rezultati u šiframa. Sve je, opet, kako kažu čelnici MUP-a, transparentno, bez cenzure. Šifre sprečavaju te negativne pojave u instituciji koja bi trebala, po slovu zakona, biti ogledalo transparentnosti i morala. Međutim, pojedini članovi skupštiniske Komisije za borbu protiv korupcije traže da se konkursi dešifriraju jer sumnjaju u mutne radnje.
“Često govorim da se radi o ozakonjenoj korupciji. Ona dozvoljava kako ministrima tako i direktorima javnih službi da prime po diskrecionom pravu zaposlene, a da nas ne moraju obavještavati. Tu trebamo učiniti dodatni pritisak i dodatno istraživanje da ukažemo na činjenicu da se nastavlja zapošljavanje rodbine, odnosno, stranačkih kadrova što u MUP što i u druge institucije”, tvrdi član Komisije Sabit Zekan.
“Nelogično je da u MUP-u bude primljeno 50 ljudi, a da objava prijema bude u brojkama, bez imena i prezimena, i to, naravno, stavlja sumnju da se radi o prijemima ljudi, djece od političara, od članova nadzornog odbora, od visokorangiranih policijskih službenika itd.”, dodaje član Komisije za borbu protiv korupcije TK-a Dževad Hadžić.
Brojke su za čelnike MUP-a pozitivna stvar. Šifre su tajna za javnost, ali samo nisu tajna za vlast koja na taj način, tvrde u opoziciji, instalira u kantonalni MUP sebi podobne kadrove.
Pogledajte VIDEO prilog magazina MREŽA Federalne televizije.