KolumneU fokusu

Drill (Najdraži šamar)

Jeste li ikada bili u situaciji da napravite ‘glupost’ i da vas je neko u tome ‘na grub način’ spriječio? Ili prevedeno: Da li je ‘batina iz raja izašla’?

Noćas nakon otvaranja tržišta (nedjelja 23:10 CET), zlato je probilo granicu od 1.700 USD/troy-unca, a 33 minute iza ponoći nastavilo rasti iza te granice. Baja se sigurno veseli novom trezoru, kojeg bi vrlo brzo mogao dobiti i odlučio je da više ne sluša prognozere koji su smatrali da bi ta granica mogla biti dostignuta tek krajem godine. U međuvremenu Svemirski brod USS Enterprise NCC-1701 je modifikovao WARP pogon kako bi mogao postizati veće brzine. Ali o tome ću pisati drugom prilikom.

Neki dan, po ko zna koji put, gledam film ‘Oficir i Džentlmen’. Posebno volim dvije scene iz tog filma koje me vraćaju u dane ‘kad misliš da je cijeli svijet tvoj’. Prva je kada Ričard Gir kao budući oficir mornarice, nakon tragedije njegovog prijatelja, par dana prije kraja naporne obuke za  marince, želi odustati i napustiti mornaricu. Druga je, kada nakon završene obuke u uniformi oficira posmatra dolazak nove klase pitomaca koji tek treba da prođu kroz istu tu obuku (drill).

Možda će Vas zanimati i:

Ne odobravam upotrebu sile u međuljudskim odnosima, pogotovo ne fizičku. Naročito ne onu sa pozicije moći. Zašto? Zato što morate stvarno dobro ovladati energijom da biste mogli njome upravljati i ispravno je usmjeravati. A to podrazumijeva veliko, često ogromno znanje a ako hoćete i iskustvo. I zato mislim da je prirodno da svako ko ‘zna da ništa ne zna’, teško odobrava njenu upotrebu. Ali, Homo sapiens je ovladao (?!) tim prirodnim i društvenim fenomenom i primjenu sile učinio legitimnom i svrsishodnom.

Upravljanje je, uopšteno, proces odlučivanja koji se sastoji od donošenja i sprovođenja odluka. Moj profesor Adižes kaže da postoje tri izvora upravljačke (ili menadžerske) energije: ovlaštenje, moć i uticaj. Ovlaštenje predstavlja legitimno pravo na donošenje odluke, moć predstavlja mogućnost da nagradite i/ili kaznite izvršitelja odluke, a uticaj predstavlja sposobnost postizanja uvjerenja u svrhu odluke. Da bi uspješno upravljali, morate se sinhronizovano služiti svim raspoloživim izvorima.

Najlakše je donositi i sprovoditi svoje odluke. Sve je do tebe (pretpostavka, uključujući i zajeb, je da znate šta hoćete)! Sami ih donosite, sami ih  sprovodite i sami ćete biti nagrađeni za njihov uspjeh ili (samo)kažnjeni za neuspjeh (opet 3 u 1). Kao i kod upravljanja automobilom: vozač kada upravlja sinhronizovano koristi volan, komande (gas, kvačilo i kočnice) i mjenjač. Najlakše je voziti sam (ako znate kuda idete). Sami  sebi ste odgovorni za posljedice upravljanja. Ako stignete, uspjeli ste, u protivnom niste i to je to. Stvari se kompliciraju kada od posljedica vašeg upravljanja zavise i drugi. U saobraćaju, to su vaši saputnici u automobilu (najčešće: porodica, prijatelji ili bliske osobe), ali i drugi učesnici (putnici u ostalim automobilima) koji se nađu na vašem putu. A svi znamo da posljedice lošeg upravljanja (sa obje strane puta) nerijetko mogu biti kobne, ne samo po vas nego i po njih. (Svaka sličnost sa politikom je namjerna). Dakle, odgovornost za upravljanje (odlučivanje) raste geometrijskom progresijom u odnosu na broj učesnika kojih se ono tiče.

Sjećam se kada je moj ‘stariji brat’, još tinejdžer, nakon neke svađe sa mamom pošao ‘bježati’ od kuće. Ne znam kako (ustvari znam, ali nije bitno), u trenutku se ‘kao stvoren’ pojavio naš dajdža. Svi ga u familiji vole i zovu dajdža, mada mnogima to i nije. Valjda zato što dajdža uvijek daje … Elem, posjeo je brata na sećiju pred sebe i nakon kratkog uvjeravanja da nije lijepo to što radi ga pitao: „Hoćeš li sad bježat’ od kuće“? Brat, još uvijek vidno uzbuđen i onako kočoperan, nije ni završio da ‘hoće’, sustiže ga i zveknu dajdžina šamarčina. Dajdža samo reče:„Sad možeš bježat’!“. Brat nije pobjeg'o … Priznao je da mu je to ‘najdraži’.

Kakve sve ovo ima veze sa naslovom? Drill je engleska riječ za ‘alat ili stroj koji pravi rupe(?!)’,  a u žargonu se ta riječ koristi kao naziv za tešku obuku koja vas toliko ‘izrešeta’ tj. izbuši da jedva izdržite. Sve važne, životne lekcije su takve … Riječ rupa (eng. ‘hole’) se na engleskom jeziku izgovara isto kao i riječ ‘kompletan’, ‘cio’ (eng. ‘whole’). Dakle, cilj drill-a u žargonu je da vas učini cijelim, kompletnim (oficirom, marincem). Da vas integriše. Ali, da biste postali ne samo oficir nego i džentlmen izgleda da morate imati i svoj ‘najdraži šamar’! To je onaj šamar koji vas sprečava da napravite ‘glupost’. Šamar koji spušta oficira na zemlju i od njega pravi džentlmena, šamar koji od menadžera pravi lidera, šamar koji od pubertetlije pravi čovjeka …  Dovoljno je samo da ga na vrijeme primite i da vam postane drag, jer niste postali ‘kompletna’ budala … To shvatite tek kada stvari posmatrate na kraju ‘obuke’ …

  Samo razmišljam …

 

 

 

 

 

 

Edim Sarihodžić

Možda će Vas zanimati i: