Ovaj printer osmišljen je i napravljen u svemirskom centru u njemačkom gradu Kölnu, a zovu ga i ‘solarna pećnica’. ESA za printanje cigli koristi prašinu (sličnu onoj na Mjesecu), koju peku na koncentriranoj Sunčevoj svjetlosti, prenosi BBC.
Advenit Makaya, koji nadzire projekt ESA-e, izjavio je: “simulirali smo sastav prašine kakvu možemo naći na Mjesecu i potom smo je ispekli. Sloj od 0,1 milimetra prži se na 1000 Celzijevih stupnjeva. Za jednu ciglu dugu 20, široku 10 i visoku tri centimetra trebamo pet sati.”
Isprintana cigla ima čvrstoću gipsa, no trenutno postoji problem zbog nejednakog hlađenja cigle pa joj se zato svijaju rubovi, no Advenit Makaya kaže kako rade na tome da izbjegnu takav efekt. Smatra da će morati postupno ubrzavati brzinu printanja kako bi se što manje topline skupljalo u samoj cigli.
Cigla se za sada testira u Zemljinoj atmosferi, a bit će potrebno i naknadno testiranje u uvjetima koji vladaju na Mjesecu. Najveći izazov je kako napraviti bazu u svemiru koja će biti otporna na zračenje.
Izvor: slobodna-bosna.ba