
“Posljedice su velike, kako po zdravlje stanovništva, tako i po budžet Bosne i Hercegovine, jer će one kompanije koje su blokirane zatražiti naknadu putem suda, zato što Vijeće ministara ne donosi tu odluku već godinu. Kad je riječ o prijemu novih ljudi sve je vrlo usporeno. Kontrolni laboratorij, koji je u sklopu Agencije za lijekove i medicinska sredstva, je ušao sa 55 uposlenika, a trenutno ima 42 čovjeka”, kazao nam je Rustemović.
Dodao je da su sve to posljedice neimenovanja direktora, odnosno zamjenika direktora, a posebno je apostrofirao zamjenika sa federalnog dijela.
“Kad je riječ o pravilnicima, nema nikakvih izmjena ni dopuna. Takva je situacija i kad je riječ o materijalnom statusu, platama i naknadama. Ništa se u tom segmentu ne dešava! To je dovelo do osipanja ljudi, koji zbog lošeg materijalnog statusa prelaze u druge institucije”, rekao je Rustemović za Klix.ba.
Ističe da je tačka o imenovanju u Agenciji prošle godine skinuta s dnevnog reda Vijeća ministara na zahtjev ministra finansija i trezora Vjekoslava Bevande i da se do danas ništa značajno nije desilo. Problem je, tvrdi, to što se HDZ i SDA ne mogu dogovoriti oko kandidata.
Na pitanje šta je pozadina cijele situacije, Rustemović odgovara da Sindikat ne želi ulaziti u to, ali da nekom odgovara ovakvo stanje.
Od ministara s državnog nivoa nismo uspjeli dobiti nikakve odgovore, kao što to već dvije godine nisu uspjeli ni predstavnici Sindikata Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.