BiHSvijet

Danas je Međunarodni dan pismenosti




Širom svijeta danas se obilježava Međunarodni dan pismenosti. Ovaj praznik prvi put je obilježen 1966.godine. Njegov cilj je da se istakne važnost pismenosti za pojedince, zajednicu i društvo.

Međunarodni dan pismenosti (International Literacy Day) obilježava se svake godine 8. septembra, a Bosna i Hercegovina ga ove godine dočekuje sa 2,82 posto nepismenog stanovništva, što su podaci popisa 2013. godine.

Prema posljednjem popisu u BiH ima 36,2 posto kompjuterski pismenog stanovništva.

Kako je saopćeno iz Ministarstva civilnih poslova BiH da bi Bosna i Hercegovina bila u mogućnosti da prati standarde Evropske unije i savremenog svijeta, neophodna je reforma svih nivoa obrazovanja, a kako bi se obezbijedila pismenost koja ne znači samo sposobnost čitanja i pisanja.

Trenutno se u BiH provode programi koji omogućuju odraslim osobama završetak osnovne škole što će svakako dijelom dovesti do smanjenja nepismenosti.

Treba naglasiti i činjenicu da, iako se radi na podizanju svjesti o još uvijek prisutnom problemu nepismenosti i promoviranju programa naknadnog sticanja osnovnog obrazovanja odraslih, još uvijek postoji nezainteresovanost određene populacije za opismenjavanje kao što su pripadnici treće životne dobi i žene domaćice u ruralnim sredinama, navode u saopćenju iz Ministarstva civilnih poslova BiH.

Ideja o obilježavanju Međunarodnog dana pismenosti pojavila se u septembru 1965. godine u Teheranu, na Svjetskoj konferenciji ministara obrazovanja o temi iskorjenjivanja nepismenosti. Kao dan obilježavanja odabran je 8. septembar, a UNESCO je s obilježavanjem počeo već sljedeće, 1966. godine.

Ove godine Međunarodni dan pismenosti obilježava se pod motom „Čitajući prošlost – pišemo budućnost“.

Prema podacima UNESCO-ovog Instituta za statistiku 757 miliona odraslih ljudi u svijetu i dalje nepismeno a dvije trećine tog broja čine žene. U nekim zemljama nepismenom se smatra osoba koja ne zna čitati ili pisati, dok u drugim zemljama ona koja ne zna ni čitati ni pisati.

U praksi, međutim, prevladava shvatanje pismenosti kao sposobnosti čitanja, pisanja i (povremeno) računanja, kombinirano s definiranjem pismene osobe kao one koja je završila osnovno obrazovanje.

Kampanja “Heroji svakodnevnice”

Njemačka vladina organizacija Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) s partnerima i ove godine organizira info-štandove u sklopu projekta “Podrška obrazovanju odraslih”, a povodom obilježavanja Međunarodnog dana pismenosti 8. septembra.

Jednodnevni event je dijelom kampanje “Heroji svakodnevnice” koju GIZ, uz pomoć partnerskih škola i nevladinih organizacija Caritas, LEDA, ASTRA, Budi moj prijatelj, Udruženje građana “Heroji Svakodnevnice”, UNICEF, te Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke, Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona i Zavoda za obrazovanje odraslih RS-a, već petu godinu provodi u Bosni i Hercegovini.

Odrasli ljudi, koji iz bilo kojeg razloga nisu uspjeli završiti osnovno obrazovanje, imaju razumljive strahove od povratka u školu, posebno u osnovnu, jer su time suočeni s predrasudama od opće javnosti, prijatelja, porodice i eventualno radnih kolega. Dosadašnje aktivnosti sa nastavnicima i državnim institucijama jasno ukazuju na nužnost buđenja svijesti u javnosti o potrebama naknadnog sticanja osnovnog obrazovanja, te radu na samoj motivaciji odnosno povećanju broja polaznika. Kampanja koja prati Heroje svakodnevnice stoga ima za cilj informisati i educirati šire javnosti o važnosti naknadnog sticanja osnovnog obrazovanja, te skidanje društvene anateme koja skoro u pravilu prati cijelo ovo pitanje – saopćeno je iz GIZ-a.

I ove ćemo godine bit će postavljeni info-štandovi u Sarajevu (Trg Fra Grge Martića 2/Katedrala Srca Isusova), Banjoj Luci (Park Petar Kočić, preko puta RK Boska), Zenici (Trg Alije Izetbegovića/RK Bosanka) i Kakanj (Ulica Alije Izetbegovića/plato ispred Pošte).

Svake godine na ovaj dan UNESCO podsjeća međunarodnu zajednicu na status pismenosti i obrazovanje odraslih na globalnom nivou.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button