Veliki broj delegacija došao je danas na tuzlansku Slanu Banju povodom Dana Armije Republike BiH. Među njima teško je bilo ne primijetiti i jednu staricu, koja je po svom protokolu došla i položila cvijeće svom sinu, koji je kada se osnivala Armije RBiH bio jedan od najvećih bosanskih sinova.
Munira Hasić, buket cvijeća je spustila na spomenik svom Nurudinu, Zlatnom ljiljanu i legendarnom vojniku Armije BiH.
Teško da je bilo djeteta u Tuzli koje, sada već davnog juna 1992. godine, nije pričalo o poginulom tuzlanskom heroju Dini Hasiću. Život je izgubio prilikom oslobađanja Čaklovića 19. juna 1992. godine, a ostat će upamćen kao prvi borac naše Armije koji je oborio agresorki avion.
Samo dva mjeseca poslije Dine, život za našu BiH položio je i njegov otac Fuad, a obojice se danas prisjetila njihova supruga i majka Munira.
– Mene su svi zaboravili, ali ja ne zaboravljam svoje. Sama sam, niko se o meni ne brine, niti imam od nekoga posjetu. Starost me je uhvatila i jako sam slabo. Mislim da bi se neko trebao pobrinuti i za mene – priča 82-godišnja Munira Hasić za Faktor.
Kaže da Dinin sin nakon završetka škole nikada nije dobio posao i zbog toga želi da ide iz ove zemlje i to Muniru, kako sama kaže, jako boli.
Ipak, iako teško hoda, smogla je snage da dođe i položi cvijeće za svog Zlatnog ljiljana.
Delegacije demobilisanih boraca, ratnih vojnih invalida, predstavnici 2. pješadijskog puka Oružanih snaga BiH, Vlade i Skupštine Tuzlanskog kantona, na Slanoj Banji u Tuzli, položili su danas cvijeće na spomenike borcima Narodno oslobodilačkog rata, nosiocima najvećih ratnih priznanja, poginulim borima Armije RBiH te tuzlanskoj mladost ubijenoj na Kapiji. Ispred zgrade MUP-a TK pošta je odata i poginulim pripadnicima policije.
– Prošlo je 25 godina i vrijeme je da se bez emocija, sa naučnog aspekta, analizira uloga Armije RBiH. Svi se slažu da je napravljen ogroman podvig u to vrijeme. Protiv četvrte vojne sile u Evropi, uz embargo na uvoz oružja, odbrana BiH je uspjeh koji se izučava u svim velikim vojnim školama u svijetu – kaže Fahrudin Sopljak, ministar za boračka pitanja u Vladi TK, bivši pripadnik Patiotske lige u Lukavcu koji je od prvog dana bio uključen u odbranu BiH.
Premijer TK Bego Gutić istakao je da na današnji dan moramo reći veliko hvala svim pripadnicima Armije RBiH.
– Ovo je prilika i da se s posebnim pijetetom sjetimo onih koji su za domovinu položili ono najvrjednije, svoj život. Također da se zahvalimo njihovim porodicama te da svima njima izrazimo podršku. To je bila nardona armija, koja je odbranila BiH i bošnjački narod te armija koja nije činila zločine – istaknuo je Gutić.
Povodom Dana Armije RBiH danas u u tuzlanskom Bosanskom kulturnom centru održana svečana akademija na kojoj je pročitan referat o osnivanju i ratnom putu vojne snage koja je odbranila našu zemlju.
Izvor: Faktor