Riječ je o novom konceptu tretiranja minski sumnjive površine usklađenim sa Međunarodnim standardom za humanitarno deminiranje da se na što ekonomičniji i efikasniji način i u što kraćem vremenskom roku korisnicima vrati na upotrebu što više sumnjive površine, a očiste samo ona područja koja povrđeno sadrže minsko-eksplozivna sredstva
Tokom deminiranja rađene su sistematske istrage, i to sistematska istraga “Oštrelj zapad” sa redukovanom površinom 5.588 m2 , a od toga je urađeno 750 m2 kroz istražne staze, 200 m2 kroz internu kontrolu kvaliteta, 280 m2 kroz uzorkovanje. U drugoj sistematskoj istrazi “Oštrelj istok” sa redukovanom površinom 3.463 m2, urađeno je 600 m2 kroz istražne staze, 140 m2 kroz internu kontrolu kvaliteta, 180 m2 kroz uzorkovanje.
Suprotno informacijama dobijenim od informatora za ovu lokaciju, nisu pronađene mine koje su se očekivale na ovom području.
Zadatak Oštrelj nalazio se uz magistralnu putnu komunikaciju Bosanski Petrovac – Drvar, neposredno uz lijevu i desnu stranu puta. Tokom obavljanja zadatka, na osnovu Rješenja Federalnog ministarstva za promet i komunikacije, vršena je obustava saobraćaja u vremenskim intervalima po 15 minuta.
Na ovom području nalazi se veći broj vikendica lokalnog stanovništva, kao i skijalište Oštrelj. U ljetnom periodu velika je posjećenost tom području zbog spomenika iz predratnog perioda tako da je lokalnoj zajednici bio proritet da se ovo područje očisti od mina, a sve s ciljem razvoja turizma na ovom izletištu.
Na ovom području veliki dio zauzima borova šuma koju je poslije realizacije ovog projekta moguće obnavljati, eksploatisati i promovisati eko turizam.
Završetkom ovog deminerskog zadatka općina Bosanski Petrovac je postala prva općina bez mina u Unsko-sanskom kantonu i jedna od rijetkih u Federaciji BiH.