Tuzla

Događaj sedmice: Tuzlanski „Skadar na Bojani“

Šta se dogodilo?

Prošli ponedjeljak u Tuzli su se ispred gradilišta i svoje zgrade SPO “15. maj” okupili prevareni kupci stanova, čija izgradnja kasni osam godina. Ovo je bio još jedan u nizu istih takvih skupova, koje su organizovali ovi nesretni ljudi i stanari, sve s ciljem pronalaska načina da se zgrada konačno završi od strane JP “Direkcija za izgradnju”, opštine Tuzla i Giproma kao glavnog izvođača. Opet su ponovljeni isti ti zahtjevi uz posljednji, da se Grad Tuzla sa svojim javnim preduzećima, kao (ne)posredno uključena strana u ovom konfliktu i problemu, odrekne dijela poreza i taksi na priključke za vodu, centralno grijanje i sve ostale koje su u njenom djelokrugu. Sve je dodatno zakomplikovano, namjerno ili ne, sa opštinskim Javnim preduzećem Direkcijom za izgradnju koja je, gle čuda, upravo pred izbore otišla u predstečajni postupak(!?)

Ipak da pojasnimo. Objekat SPO “15.maj” ravnopravno su u procentima gradili Direkcija i Giprom. Dogovoreno je da Giprom izgradi čitav objekat, a da Direkcija za izgradnju plati rentu, projektovanje i nadzor, komunalije za struju, vodu, kanalizaciju i grijanje, sklonište, tehnički prijem, razne takse, prijave. Dogovoreno je takođe da plati izvođaču partneru više uzete kvadrate, pribavljanje raznih saglasnosti za nesmetanu gradnju itd. Direkcija za izgradnju nije izvršila nijednu svoju obavezu.
To znači da Direkcija za izgradnju prema izvođaču, gradu i komunalnim preduzećima duguje 1.2mliona KM. Najveći propust u svemu je neizmirenje rente za pogodnost lokacije, kao preduslov za nesmetanu izgradnju objekta, jer Giprom bez ove uplate nije mogao nastaviti gradnju. Zbog navedenog, Kantonalne inspekcije su više puta zabranjivale rad i pečatile objekat.

Zašto i kome je to važno?

Naravno u svakom konfliktu moraju postojati dvije strane. Međusobna optuživanja i razmimoilaženja u mišljenju između sadašnje Gradske uprave i izvođača Giproma ne rješavaju problem. Mirsad Šuvalić, predsjednik Udruženja građana “15.maj” tvrdi da se o ovom problemu govorilo i na sjednici Gradskog vijeća od 21.1.2016.godine ali se, do danas, nije maklo ni milimetar.
Time se samo može zaključiti da Gradskoj vlasti nije stalo do toga da riješi taj problem, posebno zbog dugova Direkcije za izgradnju koju žele konačno i likvidirati sa spiska institucija. Time su ovi nesretni kupci ostavljeni na milost i nemilost tržišta, čitaj da se snalaze sami. Ovo tuzlansko zidanje Skadra na Bojani, u koje su utkane sve tuge i razočarenja nesretnih kupaca, već odavno je poprimilo i političke i nezakonite konotacije koje će, sigurno, svoju zadovoljštinu morati tražiti na sudu.

U istoriji Tuzle nije se dogodilo da se jedna zgrada gradi toliko dugo i da postaje ruglo u urbanistički najuređenijem dijelu grada kakav je Sjenjak. Postavlja se pitanje ko će to nadoknaditi jer je Direkcija pred stečajem!? I pošto se sve vrti oko para završetak je i dalje neizvjestan. Oni kojima je to najvažnije, prevareni kupci, ostaju u nadi da će neko razmotati ovaj Gordijev čvor. Oni koji su najviše ga zepetljali ili neće ili nemaju interesa da pomognu ovim nesretnim ljudima.

Kako dalje?

Zato iz Udruženja ovih prevarenih kupaca najavljuju odlazak na posljednju sjednicu Gradskog vijeća u ovom sazivu u srijedu, kako bi ponovo skrenuli pažnju na ovaj problem. Jedino ostaje nada da konačno bar neko od vijećnika opravda svoje silnih paušale i druge naknade time što će se založiti za ove ljude. Odlaganja više ne smije biti. Isti ti vijećnici neka pomisle makar na trenutak kako je ovim prevarenim ljudima, koji su skoro isplatili svoje kredite kako bi došli do svog krova nad glavom, a istovremeno plaćali skupe kirije svojim stanodavcima.

Piše: Biljana S.Tomić

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button