Vijesti

Bakir Izetbegović: Svašta je moguće ako ne odgovorimo RS-u, formirat ćemo vlast, a bit će i MAP

U posljednje vrijeme se intenzivnije nego ikada ranije govori o nekim novim sigurnosnim prijetnjama, spominje se rat. Imaju li građani razloga za zabrinutost?

“Imaju, znate, polako se podiže taj stepen izvjesne medijske i druge agresije u BiH, nagrađuju se ratni zločinci, negira se teritorijalni integritet BiH, prijeti se tom integritetu, policija u RS-u se pretvara u neku mini vojsku. Te poruke, riječi i djela nisu nimalo ospokojavajući. Treba biti svjestan te situacije, sigurnosna situacija se kvari i treba poduzimati korake, ne treba čekati da nas neka situacija zadesi. Pa i ovo što se dešava sa suđenjem braniocima BiH, na Dan Armije RBiH podignuta je optužnica za udruženi zločinački poduhvat. Kako može neko ko je branio zemlju praviti udruženi poduhvat, s kim se udružio? To je pokušaj izjednačavanja. Relativizira se istina. Izjave su sve drskije, dolaze s najviših mjesta i ne treba biti naivan i misliti neće. Koliko budemo jaki, toliko će biti manja šansa da se nešto loše desi. Oni koji vole ovu zemlju, koji nemaju alternativu, treba da se udruže i da djeluju politički ujedinjeno.

Možda će Vas zanimati i:

Bakir Izetbegović, predsjednik SDA (Foto: H. M./Klix.ba)Bakir Izetbegović, predsjednik SDA (Foto: H. M./Klix.ba)

Republika Srpska formira rezervni sastav policije. Jesu li mogući novi sukobi u BiH?

Pa zavisit će od odgovora. Ova sadašnja retorika i sve ovo što se radi ima različite ciljeve. Jedno je da se odvuku teme s onoga o čemu oni ne bi da razgovaraju, o presudi Radovanu Karadžiću, o presudi u vezi s 9. januarom, da se odvuče pažnja od socio-ekonomskog stanja, da se pomogne Srbiji u vezi s Kosovom, pokušava se praviti neki balans. Ali se i isprobava reakcija međunarodne zajednice, patriota BiH, bacaju se probni baloni da se vidi kakav će odgovor biti. Ako bude slab odgovor, onda je svašta moguće.

Milorad Dodik ponovo crta neke nove granice na Balkanu, često iznosi antidržavne poruke. Je li to politički populizam ili realna opasnost?

Oboje, sve troje i populizam i ubijanje svake političke konkurencije i pomaganje Srbiji kada je riječ o Kosovu, skretanje pažnje sa stvarnih problema i isprobavanje živaca međunarodne zajednice i reakcija. Jedini pravi dogovor je snagom čuvati BiH.

Hoće li Federacija BiH dobiti svoj rezervni sastav policije? SDA je pokrenula inicijativu za popunjavanje redovnog sastava policije koji nedostaje, ali nije isključeno ni formiranje rezervnog sastava. Je li to urađeno da se međunarodna zajednica natjera na konkretniju akciju?

Mislim da to nije plan. Smatram da na svaki potez treba odgovoriti kontrapotezom. Mi nismo sretni što se dovodimo u tu situaciju i što nas prisiljavaju da reagujemo. Na jedan ćemo uvijek odgovoriti sa dva, kada je riječ o FBiH, duplo više ćemo imati rezervnih policajaca, mi to možemo izdržati. Želimo jačati tu policiju, vježbati, opremati je, raditi općenito na jačanju tog korpusa. Poslije iskustava kroz koja su prošli Bošnjaci ne smijemo dopustiti da nam se ponove neke stvari. Slabost priziva silnike, a snaga ih obeshrabruje.

Šest mjeseci nakon izbora vlast još nije formirana na svim nivoima. Kada će biti formirano Vijeće ministara?

Mislim da će biti formirano u maju i Vijeće ministara i Vlada FBiH. Imamo tu i neke rokove, to očekuju stranci i mislim da ćemo postići te rokove. Mi imamo zakon o odbrani, a onda recimo dobijete od nenadležnog organa, entitetskog nivoa, da će BiH biti vojno neutralna. Mi imamo zakone i mi ćemo postupiti prema zakonu.

Milorad Dodik konstantno naglašava kako neće pristati na usvajanje Godišnjeg nacionalnog programa u okviru MAP-a. Spominje se i opcija da budući ministar odbrane iz SDA da saglasnost na Godišnji nacionalni program bez Vijeća ministara. Jeste li spremni na to?

Kada je riječ o vladavini zakona, na sve smo spremni. Milorad Dodik je pristao na Zakon o odbrani, a sada se nešto politički predomišlja. Ako žele da promijene te odluke, neka se obrate nadležnim institucijama. Do tada je taj zakon relevantan. Dakle, bit će aktiviran prvi Godišnji nacionalni program za članstvo u NATO.

Dakle, SDA neće pristati na formiranje Vijeća ministara bez MAP-a?

Pazite, to kako ćemo mi nešto uraditi i šta to znači ja vam danas neću reći, detalje vam neću govoriti, ali vam kažem bit će i Vijeće ministara i aktivacija Godišnjeg nacionalnog plana.

Bakir Izetbegović, predsjednik SDA (Foto: H. M./Klix.ba)Bakir Izetbegović, predsjednik SDA (Foto: H. M./Klix.ba)

Hoće li DF u Vijeću ministara dobiti poziciju ministra ili zamjenika ministra?

Pa trebalo bi da dobiju poziciju ministra. Optuživali su nas da sve stoji jer se SDA bori za neke fotelje. Dakle, nevažne su fotelje. Važno je napraviti front. Što je više ljudi koji vole ovu zemlju u zajedničkom frontu, to je za nas bitno.

Hoće li SBB biti dio vlasti i koliko je realno da Fahrudin Radončić dobije poziciju ministra?

Priča se o tome. Zasad SBB to odbija. Ne bih da nagađam, šta je njihov plan u ovom bremenitom političkom trenutku. Mislim da smo svi dužni da neke animozitete stavimo na stranu zarad stabilnosti. Mislim da tu i SBB i Radončić imaju dug prema građanima ove zemlje, ali do njih je, za sada odbijaju.

Je li SDA već odredila imena budućih ministara?

Nije. SDA će dobiti ministarstvo vanjskih poslova i tu će trebati naći nekog referentnog u smislu neke diplomatske reference. Čovjeka koji će znati snažno da brani ono što brani SDA.

Hrvatska intenzivno nastavlja graditi Pelješki most. Može li BiH više ikako utjecati da se gradnja zaustavi i šta konkretno radi po tom pitanju?

Nama nikada nije bio cilj da se projekt zaustavi. To je i Hrvatski i evropski projekt spajanja teritorije. Mi samo branimo naša prava. Potrebno je prije svega ratifikovati granicu koju su odredili Alija Izetbegović i Franjo Tuđman. Hrvatska je to dužna uraditi. To je određeno specijalnim odlukama UN-a. Nama mora biti omogućen nesmetan prolazak velikih brodova. U Predsjedništvu BiH se radi da se postigne konsenzus o tom pitanju.

Vjerujete li da Srbija i Hrvatska imaju dobronamjerne odnose prema BiH s obzirom na politiku koju vode?

To je kompleksno pitanje. Sve je to balans interesa i odgovornosti i straha ako neke stvari krenu kako ne treba. Mislim da Hrvatska nema teritorijalnih pretenzija prema BiH. Ona ponekad jednostrano zastupa interese Hrvata u BiH, ali Hrvati u BiH žive s Bošnjacima. Ponašaju se ponekad paternalistički, nekad ignorišu naše interese. S druge strane podržavaju NATO i EU put naše zemlje. U mnogim stvarima su korektni, tako da imamo kombinaciju i dobrog i lošeg.

Što se tiče Srbije imate izjave potvrde teritorijalnog integriteta BiH, o dobrosusjedskim odnosima. A s druge strane imate Dodika koji da izjave kakve da, a sutradan je u Beogradu. I to dovoljno govori. Niko to ne demantuje, niti se tome suprotstavlja.

Milorad Dodik u posljednje vrijeme kada govori o Bošnjacima često koristi pogrdne termine, poput “plačljivi Bošnjaci”, a za Srebrenicu poručuje da su Bošnjaci izgradili mit o tome. Treba li na to odgovoriti na neki poseban način i zašto se to ne dešava?

Ja mislim da s Miloradom Dodikom treba izbjeći svakodnevnu svađu i prepirku. On to želi, traži prepirku. Petsto godina Srbi pričaju o Kosovu pa ih niko ne naziva plačljivim Srbima, izgubili su tu bitku i bilo je šta je bilo. Pogledajte naprimjer kako se Jevreji odnose prema holokaustu, neće nikada to zaboraviti i uvijek će to koristiti da bi jačali svoju poziciju. A Bošnjacima se nameće da trebaju izaći iz uloge žrtve. Ne treba to raditi, ne treba pustiti da se te stvari zaborave i da se strane izjednače, a to je cilj. Dakle, nismo mi nikakvi plačljivi ljudi, mi smo samo dovoljno mudri da želimo da sačuvamo istinu o onome što se dešavalo u BiH.

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button