Dva dana ostala su do početka Olimpijskih igara, a američki časopis “Rolling Stone” uoči Ttakmičenja u Riju donosi priču o Dream Teamu – ne američkom, već jugoslovenskom.
Warriorsi 25 godina prije Warriorsa
“Zašto najvažnija olimpijska košarkaška momčad nije bio Dream Team”, naslov je teksta autora Toma Hawkinga, koji smatra da su Dražen Petrović, Toni Kukoč, Vlade Divac i ostali bili današnji Golden State Warriorsi, ali 25 godina ranije.
Warriorsi su oduševili košarkaški svijet u posljednje dvije sezone sjajnom momčadskom, ali i individualnom igrom, a Hawking navodi kako je jugoslovenski Dream Team autor košarke kakva se igra danas.
“Američki Dream Team je na Igrama 1992. godine u Barceloni razbijao suparnike u prosjeku sa 43,8 poena razlike, ali to nije momčad koja nas zanima. Pišemo o najvećoj momčadi koja to nikad nije bila, momčadi koja se raspala prije tih Igara i jedinoj momčadi koja je mogla namučiti Amerikance – jugoslovenska momčad iz 1992. godine koja nikad nije zaigrala zajedno.
Riječ je o vjerovatno najutjecajnijoj momčadi u posljednjih 25 godina na svijetu. Zaboravite Jordanove Bullse, Spurse, LeBronove momčadi i Warriorse – Jugoslavija je zaslužna za modernu košarku kakva se igra danas”, piše Hawking i objašnjava da je košarka fascinantan sport između kolektivnog i individualnog.
“Nije to fudbal u kojem jedan igrač ne može sam donijeti svjetski naslov (pogledajte primjere Lionela Messija i Cristiana Ronalda), a nije ni individualni poput tenisa u kojem ovisite samo o sebi. Košarka je tačno između individualizma i kolektivizma. Pet igrača je dovoljno za momčadsku igru, a jedan igrač može imati ogroman utjecaj na utakmicu. Tako da jedan Michael Jordan ne može sam osvojiti naslov, ali može doći jako blizu. Čak i najveća zvijezda poput Jordana trebala je igrače kao što su Scottie Pippen i Toni Kukoč”, kaže Hawking.
Autor teksta navodi i velike razlike između europske i američke košarke.
“Postoje temeljne filozofske razlike između europske i američke košarke. Europskoj košarci je oduvijek prioritet timski rad i marljivost, a američka igra je individualizam i zabava. Europska košarka oslanja se na osnove, a američka na fiziku i sirovi talent. Europska igra je samokontrola, a američka samoizražavanje”, razjasnio je autor.
Američki Dream Team 1992. godine je momčad sastavljena od najvećih igrača koji su ikada zajedno kročili na teren. Oni su bili momčad sastavljena iz dijelova, a Jugoslavija isto to, ali i mnogo više.
Imali su briljantne pojedince – Petrovića, potencijalnu NBA zvijezdu, eksplozivnog strijelca čija je karijera tragično prekinuta u saobraćajnoj nesreći 1993. godine, Kukoč je bio jedinstven igrač koji je mogao braniti bilo koju od pet pozicija. Tu je bio i Divac koji je promijenio ulogu centra i napravio veliki utjecaj na NBA ligu, ali i na napad svoje momčadi kao odličan razigravač.
No, oni su bili i savršen tim. Pogledajte snimke njihovih utakmica s, recimo, Svjetskog prvenstva 1990. godine. To je nevjerojatno, kao da gledate stare snimke današnjih Warriorsa. Golden State ovisi o sjaju svojih zvijezda, ali još više o načinu na koji oni igraju zajedno kao momčad.
Jugosloveni su činili isto to – u napadu su dijelili loptu zapanjujućom brzinom i složene akcije završavali brzo i elegantno. U obrani su rotirali lako i učinkovito, a njihovo uništavanje suparnika nije proizilazilo iz brzine i jačine, već iz discipline i međusobnog povjerenja.