IDF je od Sjedinjenih Američkih Država zatražio jurišne helikoptere Apache, ali je do sada odbijen, prenosi izraelski Ynet. Zahtjev je proteklih sedmica uputio izraelski ministar Yoav Gallant tokom sastanaka sa američkim ministrom odbrane Lloydom Austinom.
Sigurnosni izvori sugerišu da konačna odluka o potencijalnoj akviziciji nije donesena, a Tel Aviv nastavlja vršiti pritisak.
Vojska je izjavila da su helikopteri potrebni za poboljšanje njenih zračnih operacija. IDF je rasporedio svoje postojeće jurišne helikoptere Apache u Gazi, za operacije protiv ciljeva Hezbollaha u južnom Libanonu i napade na Zapadnoj obali
IDF ima samo dvije helikopterske eskadrile, koje upravljaju Boeingovim AH-64 Apache. Ove eskadrile provode danonoćne operacije u Gazi od početka rata. Stacionirani su na aerodromu Ramon na jugu, s ogrankom u dolini Jezreel na sjeveru. Helikopteri sa sjevernog ogranka raspoređeni su na granicu Gaze 7. oktobra.
Opterećenje dviju eskadrila bilo je iznimno veliko. Od zapovjednika Zračnih snaga brigadnog generala Tomara Bara zatraženo je da pozove penzionisane pilote od 54-55 godina da se vrate u aktivnu dužnost, iako su prekoračili prihvaćenu dobnu granicu za borbene letove, a to je 51 godinu. Pozvani su i stariji piloti od 55-60 godina. popuniti operativne položaje na terenu.
Piloti koji su prethodno napustili Izrael kako bi nastavili karijeru u inozemstvu također su se vratili kada je počeo rat, prvenstveno iz SAD-a ili s Dalekog istoka. Nakon završenih tečajeva osvježenja znanja raspoređeni su u letačke misije.
Kako bi olakšali teret rezervistima, njihovim porodicama i ekonomiju, Zračne snage uvele su raspored prema kojem su morali provoditi misije nekoliko dana u sedmici. To je rezultiralo aktivnim pilotima koji su letjeli više sati, a neki su letovi trajali 3 do 4 sata neprekidno bez napuštanja kokpita.
Američka vojna pomoć pružena od izbijanja rata eksplodirala je na najvišu razinu od Yom Kippur rata 1973. godine. Uključuje avione, brodove, hiljade oružanih sistema i municije poput tenkovskih granata, specijaliziranih avio bombi, bespilotnih letjelica, opreme za noćno gledanje, radara pa čak i oklopnih vozila i ambulantnih vozila. Te su zalihe distribuirane jedinicama angažiranim na svim bojišnicama, uključujući Zapadnu obalu, učinkovito ispunjavajući vojne zahtjeve.
Ove zalihe su dopremljene iz američkih skladišta na Bliskom istoku. Bez ove pomoći, IDF bi se suočila s izazovima u napredovanju u sukobu i postizanju jednog od svojih ciljeva.
U međuvremenu, SAD je nastavio pritisak na Izrael da izbjegne sveopći rat sa snagama Hezbollaha u Libanonu. Regija je također vidjela značajnu prisutnost američke mornarice, uključujući udarne grupe nosača aviona.
Izrael je, za sada, popustio ovom pritisku i Washingtona i Francuske, uzdržavajući se od širenja sukoba na sjever. Ova odluka dolazi uprkos pozivima ministra odbrane Gallanta na preventivni napad na Hezbollah, koji se smatra glavnom prijetnjom sigurnosti Izraela.