U Federaciji se godišnje otvori više od stotinu privatnih zdravstvenih ustanova. Do sada ih je, prema podacima Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja – 1.087, a najviše u Kantonu Sarajevo, čak 420.
Bolja oprema
– Sarajevskoj kanton je znatno povećao broj registriranih privatnih zdravstvenih ustanova u prošloj godini, i to za 54 privatna djelatnika ili 5,2 posto – pokazuju podaci Zavoda.
No, to bi bilo i pohvalno da pacijenti mogu s knjižicom posjetiti ove ordinacije. Štaviše, pacijenti priznaju da bi bili zadovoljniji kad bi se liječili u privatnim ordinacijama ili poliklinikama gdje nema redova, čekanja, “privilegiranih“, ali i gdje je cjelokupna medicinska oprema novija, savremenija…
– Povjerenje u privatne zdravstvene ustanove, koliko mi je poznato, među mojim prijateljima, porodicom, rodbinom veoma je veliko. Velikom broju njih, iako imaju knjižice, primarna zdravstvena zaštita, privatni ginekolozi, oftalmolozi, pedijatri, ORL, predstavljaju prvi izbor. I na sekundarnom nivou zdravstvene zaštite se više opredjeljuju za privatni zdravstveni sektor, naprednije su metode, bolja tehnologija, udobnije je i lakše – kazala nam je Mirna Kravić, koju smo zatekli ispred jedne od privatnih ordinacija u Sarajevu.
Utrostručen broj
Podaci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) pokazuju da se više od 40 posto novca za zdravstvene usluge u našoj zemlji troši u privatnom sektoru. Iz jedne od privatnih ordinacija to su nam potvrdili, kazavši čak da se broj pacijenata koji traže preglede kod njih, ali i druge medicinske usluge, posljednju godinu utrostručio.
Od ukupnog broja zaposlenih u zdravstvenom sektoru Federacije BiH – 31.244 u privatnom sektoru radi ih više od 10 posto.
Broj privatnih ustanova po kantonima
- 420 – Sarajevski kanton
- 109 – Unsko-sanski kanton
- 167 – Tuzlanski kanton
- 126 – Zeničko-dobojski kanton
- 94 – Srednjobosanski kanton
- 65 – Hercegovačko-neretvanski kanton
- 59 – Zapadnohercegovački kanton
- 24 – Livanjski kanton
- 19 – Posavski kanton
- 4 – Bosansko-podrinjski kanton
Izvor: avaz