Za pojavu cvijeta na vrhu biljke Dracena logana ili Drvetu života kažu da je rijetka pojava. Ova biljka izuzetno rijetko cvjeta, u nekim slučajevima čak samo jednom u 50 godina. Ovu posebnost zabilježili smo nedavno u “Poliklinici Azabagić” u Tuzli.
“Tako da je ovo izuzetan primjerak i rijetkost je da ljudi za svog životnog vijeka koji se bave ovim poslom, da vide da ova biljka procvjeta“, pojasnio je cvjećar Franjo Bosankić, vlasnik Cvjećare „Florami“ Tuzla.
U početku nepovjerljiv, a potom i prijatno iznenađen, što prisustvuje raritetu u karijeri, cvjećar Bosankić potvrdio nam je je autentičnost biljke.
“Radi se o biljci Dracena logana ona spada u porodicu agava. Rijetkost je da ove biljke procvjetaju. Moraju imati dug vijek, sigurno i do 30-ak da bi dali ovakav cvijet. Međutim, poznata je činjenica da su pri kraju životnog vijeka“, kazao je Bosankić.
Biljka u Poliklinici Azabagić, kaže Bosankić, još će živjeti najmanje godinu. Pogovoto što se o njoj dobro brinu.
“Ovdje vidimo da je ona bujna, razgranata, da joj odgovaraju parametri. Inače, sve ove biljke treba održavati povremeno vlažnim da ne bi došlo do truljenja korijenskog sistema i povremeno prehranjivati. Zimi temperatura ne bi trebala da padne ispor 8 stepeni Celzijusa. Ovo je i idealno mjesto, jer ima dovoljno svjetlosti”, istakao je cvjećar.
Drvo života je porijeklom iz Afrike. Ovisno o vrsti naraste i do 5 metara. Raste tako da na vrhu biljke izlaze novi listovi, a stari na dnu biljke postepeno odumiru, te stabljika ogoljava i vremenom odrvenjuje na što i upućuje prva riječ njenog imena. Danas je to uglavnom dekorativna biljka koja ukarašava kako stanove tako i sve više poslovne prostore. Jendostavna je za održavanje i razmnožavanje.
“Odrežemo vrh i umoćimo u saksiju. Održavamo vlagu i poslije šest do sedam sedmica pustiće žilice i tad je prebacimo u drugu saksiju i onda raste kao samsotalna biljka”, pojasnio je Bosankić.
Drvo života raste relativno sporo, a krasi je dugovječnost. Zapisi potvrđuju primjerak iz Tenerifa koji je star više od hiljadu godina. Ko zna koliko će ovaj tuzlanski primjerak u “Poliklinici Azabagić” poživjeti i hoće li opet cvjetati?!
“Zato ovo treba zabilježiti i ostaviti kao jedno sjećanje da je biljka rasla, razvijala se i stvarno da je i procvjetala“, zaključio je cvjećar.
Stari Slaveni vjerovali su da je ova biljka simbol života, odnosno nečega od čega je sve počelo. Rijedak primjerak procvata Drveta života u “Poliklinici Azabagić” pokrenuo je neobičnu novinarsku zabilješku i iznenadio posebnošću i vrlo intenzivnim mirisom.
Izvor: RTV TK