Lifestyle

Razbijen mit : Ne, nećete smršati od seksa




Porodične doktorice Tammy Chang i Angie Wang pišu za CNN da ovakva vjerovanja, ne samo da obeshrabruju ljude, nego i šire dezinformacije koje vas mogu spriječiti u postizanju željene težine.

Još se 2013. godine engleski časopis o zdravlju pozabavio najčešćim mitovima o pretilosti iz popularnih medija i stručne literature. Autori su definisali mitove kao opšteprihvaćena vjerovanja, koja nisu naučno podržana. Sprečavaju li nas ovi mitovi da se možda efikasnije borimo protiv pretilosti?

Mit 1: Male promjene u prehrani ili vježbanju vode velikim, dugoročnim promjenama u težini

Ova tvrdnja nije tačna. U gubitku neželjenih kilograma, dva plus dva daje samo tri, umjesto četiri.To ne znači da mali, zdravi izbori koje pravite nisu važni. To znači da te male promjene jednostavno nisu dovoljne za postizanje željene težine. Neće se ništa pomijeniti ukoliko se odreknete jednog zalogaja, nego će promjene u prehrani i vježbanju morati biti veće.

Mit 2: Postavljanje velikih, nedostižnih ciljeva kad pokušavate izgubiti na težini samo vodi frustraciji

Tammy i Angie, koje se prvenstveno bave pomaganjem pacijentima s pretilošću, uvijek potiču pacijente da postavljaju sebi željene ciljeve, ma koliko oni zvučali nestvarno. Ne postoji dokaz da postavljanje nedostižnih ciljeva u uspostavljanju željene težine vodi frustraciji. Ako ništa, može samo vodi prema boljim rezultatima.

Mit 3: Brzo mršavljenje ne vodi vitkoj figuri kao postupno gubljenje kilograma

Studije su zaista pokazale da je gubitak velikog broja kilograma na početku (ako ste super motivisani) povezano s manjom težinom na duge staze. Samo još uvijek nije dokazano da je “sporo i strpljivo” bolje.

Mit 4: Jedan seksualni odnos sagorijeva isto kalorija kao i šetnja od 2 kilometara

Prosječni seksualni odnos (6 minuta) kod prosječnog muškarca u 30-ima sagori samo 20 kalorija. To je samo 14 kalorija više od onih koje izgubimo sjedeći i gledajući TV.

Dakle, ako ste vjerovali da dobar seks može zamijeniti dnevnu rutinu vježbanja, razmisltie još jednom.

Niko ne sluša savjete doktora

Doktorice Chang i Wang provele su malo istraživanje na svojim pacijentima, kako bi utvrdile koliko njih vjeruje u ove mitove.

Od 300 pacijenata, prosječno straih 37 godina, većina je vjerovala i pridržavala se navedenih mitova, neovisno o njihovim godinama, obrazovanju i spolu.

One navode da ljudi općenito ne slušaju savjete liječnika kada je riječ o gubitku težine, nego više vjeruju onome što pročitaju na internetu ili onome što im kažu prijatelji i obitelj, što često dovodi do neuspješnih željenih rezultata.

 



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button