Lifestyle

Još nema jeftinijih lijekova

Članovi Stručnog vijeća Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH jučer nisu postigli saglasnost o maksimalnim cijenama lijekova u BiH.

Ni nakon četiri sata zasjedanja u Banjoj Luci, članovi Stručnog vijeća Agencije za lijekove i medicinska sredstva jučer nisu postigli saglasnost o izmijenjenom Pravilniku o načinu kontrole cijena lijekova, kojim se propisuje način kontrole cijena određivanjem minimalne i maksimalne visine veleprodajne marže i utvrđivanjem maksimalnih cijena lijekova pomoću komparativnih i/ili referentnih cijena lijekova.

Sporni član

Kako nam je kazao jedan od članova Stručnog vijeća i državni poslanik Lazar Prodanović, postignut je dogovor o sankcijama prema onima koji prekrše odredbe Pravilnika o maksimalnoj cijeni lijekova, ali se članovi nisu uspjeli izjasniti o članu 10, koji se odnosi na način izračunavanja cijene lijeka. Trenutni prijedlog je da maksimalna veleprodajna cijena lijeka u Bosni i Hercegovini iznosi 100 posto komparativne cijene.

– Jedan broj nas članova, među njima i ja, smatrali smo da taj procenat treba biti 97 posto, ali nismo imali saglasnost za to. Jučer smo zaključili da se o ovom članu izjasnimo za 15 dana i da se nakon toga Pravilnik uputi Savjetu ministara BiH na usvajanje, kazao nam je Prodanović.

Nakon što Pravilnik bude usvojen, kontrolu i nadzor nad njim, kao i nadzor nad obaveznom primjenom cijena oblikovanih po odredbama ovog pravilnika vrši farmaceutski inspektor Agencije za lijekove i medicinska sredstva. Parametri za određivanje maksimalne veleprodajne cijene lijeka u BiH su referentna cijena određenog lijeka, komparativna cijena lijeka ili podaci iz farmoekonomske/ih studije/a.

Stručna savjetnica za obezbjeđenje kvaliteta u Agenciji Jelena Aničić izjavila je da Agencija ima nadležnost po kojoj cijene lijekova ne treba da diktira industrija, već država.

– Maksimalne veleprodajne cijene lijekova u BiH, ako se usvoji ovaj pravilnik, bit će formirane na transparentnoj osnovi, prema unaprijed utvrđenim kriterijumima, na osnovu publikovanih podataka o cijenama lijekova u referentnim državama. Te maksimalne veleprodajne cijene će biti objavljene i smatramo da ćemo time u BiH imati ujednačene cijene lijekova. Bit će zadovoljena konkurentnost farmaceutske industrije, ali i visok nivo zdravstvene zaštite, što je obaveza po evropskoj regulativi koju primjenjujemo kada su lijekovi u pitanju, kazala nam je Aničić.

Ona je naglasila da je Pravilnik potreban i neophodan kako bi se cijene lijekova na tržištu BiH regulisale.

– Kolike će uštede biti, to će vrijeme pokazati, a mi u suštini trebamo imati polaznu osnovu. Nakon primjene Pravilnika, moći ćemo argumentovano i sa činjenicama vršiti analize i eventualne izmjene podzakonskog akta, a sve za dobrobit pacijenata Bosne i Hercegovine, ističe Aničić.

Ujednačavanje cijena

Pravilnikom se regulišu maksimalne cijene lijekova u BiH koji se izdaju na recept, a oni koji se ne izdaju na recept nisu predmet regulacije cijena po ovom pravilniku.

Kada je u pitanju sadašnja situacija na tržištu, Aničić je kazala da ne postoje regulisane maksimalne veleprodajne cijene lijekova u BiH, koje bi poštovale sve veledrogerije i sa takvim cijenama aplicirale fondovima zdravstvenog osiguranja.

– Kad bi se implementirao Pravilnik, postojala bi baza maksimalnih cijena i svako bi morao svoje poslovanje da usaglasi s njom. Fondovi zdravstvenog osiguranja bi na osnovu svojih principa poslovanja mogli ugovarati ili priznati niže cijene od onih koje su određene po Pravilniku, ali one ne bi smjele biti više. To bi dovelo do ujednačavanja cijena lijekova na tržištu BiH, kazala je Aničić, koja ističe da bi se implementacijom Pravilnika moglo očekivati da lijekovi budu jeftiniji bar za deset posto.

Izvor: oslobodjenje.ba

Možda će Vas zanimati i: