Danas se obilježava Svjetski dan bijelog štapa
Kao primjer Ombudsmeni navode da stranka u sudskom postupku, koja je slijepa, nema mogućnost da joj se sudska dokumentacija i pismena sačine na Brajevom pismu, niti na drugi prikladan način, putem asistivnih metoda.
– Također, iako je pozitivnim zakonima u BiH definirana dostupnost izbornih mjesta i način glasanja osobe s invaliditetom uz pomoć druge osobe, u praksi je stanje drugačije jer veliki broj izbornih mjesta nije prilagođen u arhitektonskom smislu, niti su glasački listići prilagođeni slijepim osobama, npr. na Brajevom pismu ili putem zvučnih instrukcija i glasanja, ili mogućnost glasanja telefonskim putem – navodi se u saopćenju Ombudsmena.
Dodaje se da ovakvo stanje u BiH dovodi u pitanje aktivno i pasivno biračko pravo osoba s invaliditetom i njihovo aktivno učešće u političkom i javnom životu.
Ombudsmeni ukazuju da jedan od problema s kojim se susreću slijepe i slabovidne osobe svakako predstavlja i nizak nivo upotrebe Brajevog pisma, kao i slaba rasprostranjenost specijalizirane opreme poput brajevih štampača, brajevih redaka i drugih uređaja i pratećeg softvera. Razlog tome su izuzetno viske cijene, ali i slaba zainteresiranost i nedovoljna edukacija slijepih i slabovidih osoba.
BiH, odnosno njeni entiteti i Distrikt Brčko, upozoravaju ombudsmeni, nemaju zakonske regulative za pse vodiče, čija nabavka i obuka za slijepe i slabovidne osobe košta 12.000 eura, a nema ni posebno izdvojenih sredstava za hranu pasa – vodiča.
Ombudsmeni naglašavaju da svi građani BiH imaju pravo na nezavisan život, ostvarivanje pune poslovne sposobnosti i uključenosti u zajednicu kao ravnopravni članovi društva. Međutim, uključenost u zajednicu se ne može ostvariti ukoliko društvo nije osiguralo adekvatne uvjete.
Ombudsmeni BiH pozivaju nadležne entitetske, kantonalne i organe Distrikta Brčko na preduzimanje konkretnih mjera u cilju inkluzije slijepih i slabovidih osoba kroz osiguranja pristupačnosti službenih web stranica, edukaciju relevantnih sudionika o pristupačnosti usluga koje pružaju, uvođenje u plan i program rada obrazovnih ustanova iz oblasti informacionih tehnologija i pridržavanja međunarodnih standarda WAI.
Također ukazuju i na neophodnost obuke osoba s invaliditetom u korištenju savremenih pomagala, koja bi trebala biti istovremena s utvrđivanjem prava na njihovo korištenje, navodi se u saopćenju.