Lokalni izbori u Bosni i Hercegovini ponovo su u prvi plan izbacili Fikreta Abdića, osuđenog ratnog zločinca i političara sa “1.000 života”, koji je uspio u ponovnom pohodu na Cazinsku krajinu. Kako će, nakon pobjede na izborima održanim 2. oktobra, biti dočekan u Velikoj Kladuši i među Kladušanima, koji su se jedini “izborili” za apsurd da za budućeg načelnika općine imaju osuđenog ratnog zločinca?
Prema izbornim rezultatima i dobijenom glasačkom povjerenju, Abdić će, kao načelnik, u Velikoj Kladuši biti dočekan s počastima. Ali, slavlja, ipak, neće biti, jer običnog čovjeka, Krajišnika, obuzima zebnja. A zbog sve glasnijeg, a težeg pitanja – da li će se s novim načelnikom Abdićem ponovo pojaviti aveti prošlosti, ili će, naprotiv, one konačno prestati trovati odnose među Krajišnicima?
Svi se slažu u jednom – povratkom u Veliku Kladušu, Abdić, neprikosnoven među svojim pristalicama, zapravo zatvara svoj politički krug. Od historijskog “ne” – do pristajanja “na sve”. Od Agrokomerca – do ratnog izbjegličkog konvoja u Batnogi i Turnju u Hrvatskoj. I nakon odležane kazne za ratni zločin – danas na mjestu tog zločina slavi povratak.
Apsolutno porodična priča
Kako će ovdašnji ljudi prihvatiti njega i ono što se njegovim povratkom nudi, odnosno, što će neminovno uslijediti? Šta, zapravo, on može ponuditi i uraditi sa svojih 77 godina i teretom kojeg nosi?
“Kako će teći obični, svakodnevni život?”, pita se i Hazima Kurtović, svojevremeno velika Abdićeva zagovornica, koja je iskusila izbjegličke dane u Batnogi i Kuplenskom kod Karlovca, u Hrvatskoj, 1994. i 1995. godine.
“Kako će građani nastaviti, jer će nas opet vraćati u prošlost, sipati so po ranama? Najavio je na svom predizbornom skupu da će svi oni koji ga ne budu podržavali morati seliti, da će ostati bez posla, da će…”, govori Hazima Kurtović za Al Jazeeru Balkans.
Alija Feriz iz Udruženja logoraša Velike Kladuše sočnim izrazima opisuje ko je i šta je Babo, kako su Krajišnici davno još prozvali Abdića.
“Ovo je apsolutno porodična priča. Babo – načelnik; kćerka Elvira Abdić-Jelenović – nosilac liste i predsjedavajuća Općinskim vijećem; druga kćerka Edina Abdić-Pleho, po Babinom ovlaštenju – obavljat će poslove načelnika, a on će dirigirati iz Maljevca, u Hrvatskoj, gdje trenutno boravi. Malo nam je zla učinio, pa bi još, izgleda, da, u svojoj osmoj deceniji, uništi ovo što je još ostalo…”, priča Feriz.
Tvrdoglavi kult ličnosti
“Kako zaboraviti istonacionalni sukob, bošnjačko-bošnjački, koji nije bio ništa manje krvav i razoran od ostalih? Posljedice su vidljive i danas. Osuđen je za ratni zločin, za smrt 121 civila i trojice ratnih zarobljenika, za ranjavanje više od 400 ljudi, za otvaranje desetaka logora, u kojima je bilo zatvoreno 5.000 muškaraca, žena, djece, staraca… Sarađivao je s vojskom takozvane republike srpske krajina, s [Radovanom] Karadžićem, [Slobodanom] Miloševićem, [Matom] Bobanom, sa ‘Škorpionima’, s Crvenim beretkama'… Onda je proglasio paradržavnu tvorevinu autonomnu pokrajinu zapadna Bosna…”, nabraja Feriz.