BiH

Sufinansiranje zapošljavanja pokazalo se efektnim: Oko 70% osoba ostaje u radnom odnosu







Provjerom efekata održivosti zapošljavanja koje je realizirao Federalni zavod, utvrđeno je da oko 70 posto osoba ostaje u radnom odnosu i nakon isteka ugovornih obaveza.

„To se može smatrati izuzetno dobrim rezultatom, posebno imajući u vidu da je u posljednje dvije godine mjerama Zavoda bilo obuhvaćeno 19.000 osoba“, saopćeno je iz Zavoda.

Možda će Vas zanimati i:

Provjera statusa osoba, čije zapošljavanje je sufinansirano, vrši se šest, devet ili 12 mjeseci nakon isteka perioda sufinansiranja.

Efikasnost mjera Zavoda, koje su bili gender i socijalno senzitivne te fokusirane na teško zapošljive kategorije nezaposlenih osoba, najbolje se ogleda kroz realizaciju mjere Vaučer za posao.

Naime, analizom realizacije te mjere utvrđeno je da prosječna dob sufinansiranih osoba iznosi 50 godina, a u prosjeku su bile nezaposlene osam godina, što ukazuje na činjenicu da je tom mjerom na tržište rada integrisana kategorija nezaposlenih osoba koja se nalazila u izuzetno nepovoljnom položaju.

Dobri rezultati se ostvaruju i realizacijom mjera koje podrazumijevaju obuku, stručno osposobljavanje i usavršavanje nezaposlenih osoba. Riječ je o mjerama koje se realiziraju u saradnji sa stranim i domaćim partnerima, a u čijem fokusu se nalaze poslodavci koji imaju potrebu za adekvatnom radnom snagom te nezaposlene osobe koje nemaju odgovarajuće znanje i vještine, navodi se u saopćenju.

Obukom i stručnim osposobljavanjem nezaposlenih osoba u realnom poslovnom okruženju postiže se brzo prilagođavanje radne snage potrebama poslodavaca, smatraju iz Federalnog zavoda za zapošljavanje. U određenim slučajevima, u taj proces bile su uključene i lokalne obrazovne ustanove, koje su svoje nastavne planove i programe prilagodile potrebama tržišta rada.

Realizacija sličnih mjera, koje će biti finansirane iz sredstava Zavoda, nastavljaju se i u ovoj godini, a bit će obuhvaćeno više od 6.500 osoba. Jedna od novina jeste i poticanje samozapošljavanja na principima socijalnog poduzetništva.

U saradnji s Projektom zapošljavanja mladih (YEP) podržano je formiranje dva takva preduzeća koja zapošljavaju žene žrtve nasilja i roditelje djece s Down sindromom, javlja Federalna novinska agencija.

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button