![](https://radiokameleon.ba/wp-content/uploads/2025/02/thumbs_b_c_334796f1889e28c3bf2bff69728db810.jpg)
Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je odluku kojom je usvojio zahtjev Denisa Bećirovića, člana Predsjedništva BiH, za donošenje privremene mjere u predmetu broj U-2/25. Privremeno je stavljen van snage Zakon o dopuni Zakona o uporabi zastave, grba i himne Republike Srpske, koji je trebao stupiti na snagu 1. februara 2025.
Prema obrazloženju Ustavnog suda, osporeni zakon omogućava isticanje simbola stranih država, uz simbole entiteta RS, na javnim ustanovama, pečatima i službenim dokumentima. Sud je istakao da se takva praksa može tumačiti kao narušavanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH, te da predstavlja pravni okvir koji ugrožava ustavni poredak i političku stabilnost države.
Iako Sud nije eksplicitno naveo o kojim se simbolima radi, iz ranijih izjava zvaničnika Republike Srpske jasno je da se misli na simbole Republike Srbije. Na primjer, predsjednik Narodne skupštine RS-a, Nenad Stevandić, izjavio je 30. decembra 2024. godine da su himna “Bože pravde”, zastava i grb Nemanjića od tada u službenoj upotrebi u RS-u. Stevandić je istakao da Ustavni sud RS-a utvrdio da ti simboli “ne vrijeđaju nikoga u RS” te da se mogu koristiti svuda u ovom entitetu.
Odluka o privremenoj mjeri donesena je kako bi se spriječile potencijalne političke i pravne posljedice dok se ne donese konačna odluka o meritumu predmeta. Sud je naglasio da bi primjena zakona mogla izazvati političke napetosti unutar BiH, narušiti odnose između entiteta i državnih institucija, ali i dovesti do problema u međunarodnim odnosima.
Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH, podnio je zahtjev za ocjenu ustavnosti spornog zakona, ističući da on predstavlja antiustavni i antidejtonski akt koji ozbiljno podriva suverenitet i teritorijalni integritet BiH. Bećirović je također upozorio da se zakon temelji na mjerama donesenim u okviru tzv. svesrpskog sabora, čime se dodatno narušavaju temelji Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH.
Podsjećamo da je Ustavni sud BiH još 2006. godine utvrdio neustavnost sličnog zakona u RS-u. Bećirović je istakao kako svaki pokušaj ponovnog usvajanja takvog zakona predstavlja ozbiljan izazov za vladavinu prava u BiH.