SvijetValter Tuzlanski

Dnevno na Facebooku je četvrtina svjetske populacije




Facebook je uprkos svim problemima uspio dosegnuti dvije milijarde aktivnih korisnika na dnevnom nivou u decembru prošle godine i na taj način liderima Mete vratiti osmijeh na lice.

– Iako je 2022. bila prepuna izazova, mislim da smo je završili na dobar način – rekao je izvršni direktor (CEO) Mete Mark Zuckerberg dok je predstavljao brojke koje ukazuju da se četvrtina svjetske populacije nalazi na Facebooku svakog dana.

Time su u drugi plan pale razne negativnosti. Primjerice, prvi put ikad zabilježen je pad prihoda u odnosu na godinu ranije pa je tako u 2022. bio jedan posto slabiji nego u 2021. Ali, cijena dionica svejedno je porasla za 15 posto i to daje optimističnu notu cijeloj priči.

Naime, investitorima se svidjela najava o uštedama, rezovima i prognozi o boljim poslovnim rezultatima u bliskoj budućnosti pa su odlučili ostati uz kompaniju, odnosno, kupiti još njenih dionica.

Nije ni to sve. Iz Mete su najavili potrošnju dodatnih 40 milijardi američkih dolara za otkup dionica, koje su prošle godine bile na prilično niskim nivoima zbog gubitka nepovjerenja investitora.

Ali, otkazi i uštede učinili su svoje pa se još može ostvarivati rast na godišnjem nivou, iako je on u 2020. i 2021. zbog pandemije bio nerealan. No, investitore se to ne tiče, a kompanije pod njihovim pritiskom čine iracionalne poteze.

O tome je ponovo bilo riječi, uskoro slijedi restrukturiranje, što znači otkaze za 11.000 zaposlenih, odnosno, njih oko 13 posto. Ti potezi koštaju 4,6 milijardi dolara, ali zato su donijeli dobit od 23,2 milijarde gledajući ukupno.

Na to je utjecalo oglašavanje u videosadržaju, ali i rast broja novih korisnika, što je bio problem kroz većinu prošle godine, prenosi ICT Business.

Konkretnije, ukupno ih je četiri posto više nego u 2021. na samom Facebooku, kao i pet posto više na svim aplikacijama ukupno.

AGENCIJE



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button