Ukrajinska vlada obustavila je izvoz žitarica, šećera, soli i mesa do kraja ove godine, navodi se u rezoluciji vlade objavljenoj u srijedu, prenosi Reuters.
Ta odluka u fokus će staviti opskrbu hranom u Evropi. Posljedice takve odluke mogu biti nestašica žitarica i povećanje cijenama namirnica kao što je hljeb.
Rusija i Ukrajina zajedno su odgovorne za oko 30 posto svjetskog izvoza pšenice i ječma, navodi The Guardian. Ukrajina je četvrti najveći izvoznik hrane u EU te Uniji osigurava oko četvrtinu uvoza žitarica i biljnih ulja, uključujući skoro polovinu svog kukuruza, navodi Politico.
Ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova u petak je navelo da Ukrajina igra važnu ulogu u svjetskoj opskrbi hranom.
“Svaki deseti hljeb u svijetu se pravi od žitarica iz Ukrajine. Odbrana Ukrajine također svijet štiti i od gladi,” naveli su iz ministarstva.
Također Ukrajina osigurava Evropskoj Uniji mnoge druge prehrambene proizvode, poput meda koji je sa čak 80 posto zastupljen na evropskom tržištu.
“Cijene širom svijeta zbog toga bi mogle početi rasti, a neki proizvodi, poput hljeba, mogli bi se povući s polica ako se zemlje ne budu u stanju prilagoditi promjenama,” piše Sky News.