BiH

Strani investitori zaobilaze BiH




Sve je manje investitora koji žele ulagati u Bosnu i Hercegovinu, pa smo daleko od gospodarskog razvoja, a samim tim i novih radnih mjesta. Ovakvom stanju doprinijela je i pandemija, ali ključna je politička nestabilnost od koje bježi inozemna poslovna zajednica. Bježi i domaće stanovništvo, pa će nam uskoro biti potrebna i uvozna radna snaga.

Strani investitori zaobilaze Bosnu i Hercegovinu u širokom luku. Ako pogledamo statistiku od 2008. godine, kada su ulaganja bila rekordna, u iznosu većem od milijardu eura, linija je krivudavo padala. Trenutno su dominatna strana ulaganja kompanija koje su reinvestirale svoju dobit.

JASMINA DŽEVLAN, Agencija za unapređenje stranih investicija BiH

“U prvih šest mjeseci 2021. godine u Bosni i Hercegovini je registrirano 766 miliona KM stranih ulaganja, što predstavlja povećanje od 66 posto u odnosu na isti period prošle godine. Većina tih investicija predstavljaju, u stvari, reinvesticije postojećih investitora.”

Bosna i Hercegovina ima velike šanse da se na kvalitetniji način pozicionira u globalnom ekonomskom lancu. Ali takve šanse nam izmiču zbog nestabilne političke situacije u zemlji i izostanka pravih reformskih procesa usmjerenih ka smanjenju tereta, pogotovo za realni sektor, poručuje struka.

BRANIMIR MUJDŽA, predsjednik Vijeća stranih investitora

“Direktna strana ulaganja u GDP-u BiH kreću se oko dva, dva i po posto. U zemljama u regionu kreću se između četiri i pet posto, to bi bila neka mjera koja bi bila puno adekvatnija, kako bi stigli u korak sa ostalim razvijenijim zemljama. Bosni i Hercegovini je prijeko potreban kapital i radna mjesta. Mi imamo jedan vidljiv negativan demografski odliv u BiH, to je ono što je najveći problem našeg društva.”

ADNAN SMAILBEGOVIĆ, predsjednik Udruge poslodavaca FBiH

“Država treba da napravi jedan stimulativan poslovni ambijent i onda će kapital sam početi dolaziti, onda će se ljudi zapošljavati, onda će tržište odreagovati, povećavat će se plate. Moramo otvoriti i naše tržište za uvoznu radnu snagu, to će nas sačekati vrlo brzo, vjerujte.”

Našu zemlju je od ekonomskog potonuća spasila Centralna banka i valutni odbor koji je monetarnu politiku izolovao od političkih uticaja, smatra politički analitičar Adnan Huskić. Naglašava da su davno prošla vremena kada su domaći političari brinuli kakav imidž šalju svjetskim investitorima.

ADNAN HUSKIĆ, politički analitičar

“To je jedina stvar koja je ostala spašena u svemu ovome, jedina koja Bosni i Hercegovini još uvijek daje, ili omogućava, da imate određenu dozu, mogućnost predviđanja. Kada uđete u Bosnu i Hercegovinu sa kapitalom, da možete sa određenom dozom sigurnosti predvidjeti kako će se stvari kretati. Svi ostali makroekonomski parametri, nažalost, to su pokazali brojni izvještaji, nisu tako dobri.”

Ako se domaći političari što prije ne probude iz krize podjela i ne počnu razmišljati o ekonomskom napretku zemlje i pravljenju boljeg ambijenta za život građana, nećemo ostati samo bez investicija, ostat ćemo bez radne snage, što će zemlju odvesti u probleme nesagledivih razmjera.

Izvor: bhrt



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button